Onbevlekt Nieuwe Niedorp had lange tijd een Nutsbibliotheek in de voormalige naaischool naast de hervormde kerk. Als jongen haalde ik daar wekelijks mijn portie leesvoer. Ik zie die kasten met al die in vaal bruin kaftpapier gehulde avonturen nog voor me. Op een gegeven ogenblik kon ik er jammer genoeg niets meer van mijn gading vinden en bezocht ik vervolgens de bibliotheek bij het klooster. Op de boek-etiketten stond daar in vetgedrukte letters 'Maria onbevlekte ontvangenis'. Ik kon dat in mijn onwetend heid niet anders interpreteren dan als een bijzondere nadruk op het onbevlekt terugbrengen van het boek. Op een gegeven moment werd het hele buurtje naast de kerktoren door sloopbedrijf Van der Bel afgebroken. Daar ging de oude naaischool annex een tweetal nogal sobere woningen tegen de vlakte. Plus de voormalige lagere school die nog lange tijd als kleuterschool had dienst gedaan. Met inbegrip van het aanpalende oude hoofdenhuis. Behalve die notabele woning van de hoofdmeester was er architectonisch niet veel aan verloren. Misschien dat sommigen nog met enige weemoed terugdenken aan het openbare badhuisje met zijn douches waar nieuwsgierige jongens vergeefs door de beslagen raampjes loerden. Dat ging ook ten onder, samen met het indrukwekkende gemeentelijke informatiebord en een gietijzeren buitenpissoir voor de kerkgangers. Dat formidabele informatiebord had ik eigenlijk graag gered, maar ik was net te laat. De Nutsbibliotheek werd verplaatst naar de consistoriekamer van de hervormde kerk. Het aantal leesklanten was niet om over naar huis te schrijven. De boekenvoorraad was misschien ook niet geheel meer up to date. Volgens sommigen werd de bibliobus op het kerkeplein nog een geduchte concurrent. Hoe het ook zij: De bibliotheek van Winkel deed het beter en wat er nog aan lezenswaardigs over was uit Nieuwe Niedorp werd naar de leerkrachtenkamer van de MULO overgeheveld. Samen met Klazien Kaebisch. -2- Op dit nogal vervaagde fotootje zien we rechts de oude hoofdenwoning. De naaischool en vervolgens de Nutsbibliotheek bevonden zich achterin het tweede perceel. Het raam in de verte is van De Roode Eenhoorn.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 4