-23- De zittingen waren openbaar en werden gehouden in het gebouw "Huize Voorhout' aan de Kennemerstraatweg. Het is een mooi gebouw en was bedoeld als woning voor bejaarde mensen die het goed konden betalen. Het heeft nog nooit als zodanig dienst gedaan want toen het klaar was kwam de oorlog en de Duitsers namen het in beslag en de Ortscommandatuur werd daar gevestigd totdat ze met hangende pootjes naar hun heimat terug moesten. En daarna legde de Nederlandse regering er beslag op. Het was heel geschikt voor verschillende diensten. Zo deed de gemeenschapszaal nu dienst als rechtszaal. Een gedeelte was met een hek afgeschoten, waarachter het publiek de zitting kon bijwonen. Ik was de eerste zitting ook bij het publiek achter het hek. Onze burgemeester is er betrekkelijk goed vanaf gekomen. Sommige getuigen deden een goed woordje voor hem, o.a. de burgemeester van Harenkarspel. De straf werd pas twee weken later uitgesproken en toen was ik niet aanwezig. Het was, meen ik, VA jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ƒ3000 boete. Dat schijnt later nog verminderd te zijn tot ƒ1500. Dat wilde dus zeggen, dat hij met twee maanden vrij kwam, want z'n gevangenschap ging 5 of 6 mei 1945 in. Toch was het voor hem natuurlijk een zware straf, want hij ambieerde het ambt van burgemeester zeer, maar uiteindelijk had hij het zichzelf te wijten. Hij had op het verkeerde paard gegokt en verloren. Hij heeft nadien nog tien jaar geleefd. In 1956 is hij gestorven plm. 70 jaar oud. Enige weken na voornoemde uitspraak had ik mijn eerste zitting en het was een eigenaardige gewaarwording achter de tafel te zitten en te moeten oordelen over de strafmaat van de beklaagden. Hun dossier werd voorgelezen, dan werd gevraagd wat Het vroegere winkelcentrum van het dorp met helemaal links slagerij Dekker.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 25