In Winkel heeft men in het jaar 1999 het bijltje erbij neergegooid. Om exact dezelfde redenen. De allerlaatste plantenkeuring vond echter nog in 2000 plaats, en wel in de woonboerderij van de familie Baas. De eerste Floralia-tentoonstelling werd een kleine eeuw eerder, in 1906, georganiseerd. Waarschijnlijk vanuit 't Nut. Tot ca. 1970 werd het marktgebouw gebruikt. Het laat zich raden dat daar indertijd ook het mooiste fruit werd tentoongesteld. Winkel was nu eenmaal een belangrijk centrum voor de fruitteelt. Na 1970 werd de zaal van 't Centrum gebruikt, op een enkele uitzondering na. De Winkeler Floraliavereniging is in feite nog niet opgeheven. Ze houdt zich slapend, wat in feite ook geldt voor een onbekend aantal Nutsdepartementen. De scheiding tussen het Corso en de Floraliavereniging vond men noodzakelijk toen er in het Corso forse bedragen rondgingen die via hoofdelijke aansprakelijkheid wel eens tot grote narigheid voor de bestuursleden zouden kunnen leiden. Minbedeelden De Floralia in Nederland schijnt in 1871 in Zwolle te zijn bedacht. En wel door een bloemist die een aardig idee had dat uitstekend paste in de geest van 't Nut. Volgens zijn eigen woorden dacht hij aan de 'minvermogenden die in de onaanzienlijke wijken der stad alwaar de mensch ten eenen male van de natuur verstoken is, wat bloemen te verschaffen, om zoodoende het leven en de bezigheid van deze minbedeelden wat op te wekken'. Er werd een commissie ingesteld met de passende naam Flora die bloemzaad uitdeelde om daarmee planten op te kweken die men op een bijzondere tentoonstelling kon laten bewonderen en misschien wel een prijs zouden winnen. -9- Het historische Marktgebouw zoals het er tegenwoordig nog bij ligt.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 11