In 1960 beleefde men nog de top van de eigen Nutsbibliotheken: 204 stuks met zo'n 35.000 ingeschrevenen. In de jaren vijftig was de overheid echter al bezig met een landelijk net van gewone openbare bibliotheken onder de voorwaarden die al eerder genoemd zijn. Het einde voor de Nutsbibliotheek kwam in zicht. Vooral toen er ook nog biblio-bussen gingen rondrijden. De Nutsspaarbanken begonnen na 1960 ook terrein te verliezen. In de jaren zeventig had 't Nut nog 45 eigen lagere scholen, maar verdeeld over slechts 25 departementen. Het oorspronkelijke ontwikkelingswerk voor de minbedeelden was al lang niet meer aan de orde. Aan het eind van de jaren vijftig was men uitsluitend bezig voor het genoegen van de eigen leden. Zoals hierboven al duidelijk is geworden zijn ook Floraliaverenigingen bekend als loot van 't Nut. In 1969 waren er nog tien Floraliaverenigingen rechtstreeks verbonden aan de Maatschappij. Floor De Floor van Nieuwe Niedorp viert dit jaar haar 75-jarig bestaan en geeft ter ere van dat jubileum binnenkort een boekje uit. De vereniging bestaat nog dankzij het 'buitengebeuren', de bekende bloem-mozaïeken. De jaarlijkse tentoonstelling van opgekweekte potplanten was steeds verder verschoven naar een expositie van allerhande huis- en schoolvlijt. Dit 'binnengebeuren' werd een jaar of vijf geleden voorgoed beëindigd. Tegenover al het werk stond langzamerhand veel te weinig belangstelling. Zowel van de inzenders als van het publiek. We zullen in het aangekondigde jubileumboekje wel lezen of hier anno 1930 ook sprake was van een oorspronkelijk initiatief van de Nutsvereniging. >.'»n mm A> llmi tmn -8- De zaal van De Roode Eenhoorn. Oorspronkelijk bevond zich een 'echte' doorrijstal tussen de twee deurtjes met de luifels en bezat De Eenhoorn ook een eigen kolfbaan. Daarvan waren er zelfs drie in Nieuwe Niedorp. De zaal is gebouwd langs de oorspronkelijke 'Kerkestraat' op de plaats van wat armelijke woninkjes.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 10