waarbij vooral De Betuwe en Zeeland het moesten ontgelden. Bij ons in de buurt wer den langs de Hondsbossche Zeewering landerijen geïnundeerd alsof de geallieerden daar mogelijk nog een extra bruggenhoofd zouden vestigen. De Haarlemmermeer, Waterland en de Wieringermeer stonden in februari '45 al wel gepland, maar er werd nog even getalmd totdat ook de laatstgenoemde er nog net aan moest geloven. Dat is velen van ons niet ontgaan. Ik zie het water in de hoek bij Aarts woud nog langzaam maar zeker op ons af komen. We mochten toen de struiken van een boerenerf uit de grond rukken om ze thuis nog een kans te geven. Om terug te keren tot ons uitgangspunt: sommige veldhuizen zijn verdwenen, zoals tussen Fort Schiphol en de Nieuwe Meer, midden in een uitgesproken waterig gebied. Daar vind je tegenwoordig het illustere Amsterdamse Bos. Van andere is rustig aan te nemen dat ze niet meer of minder zijn geweest dan een woonplek in een betrekkelijk onbebouwd gebied. Bijvoorbeeld ten oosten van Oostwoud, ten westen van Ede, ten zuidoosten van De Wijk, of tussen Vledder en Diever. Ik doe maar een greep. Er is natuurlijk om nadere inlichtingen gevraagd bij de historische vereniging De Ronde Venen, maar daar hult men zich tot dusver in een halsstarrig stilzwijgen. Er is navraag gedaan bij de Nederlandse Vereniging ter Beoefening van de Militaire Historie 'Mars et Historia' (met Prins Bernhard als beschermheer). Het begrip Veldhuis was daar helaas niet bekend als militaire verblijfplaats bij inundaties, al sloot men niet uit dat dat plaatselijk wel het geval geweest kan zijn. Ten overvloede voegden ze er nog aan toe dat de versterkte posten bij de waterlinies in het algemeen in schansen gelegerd waren. Het ziet er dus niet naar uit, dat ons Veldhuizen iets te maken heeft gehad met inundaties. Het zou, gezien de hoogten van het maaiveld in de omgeving, ook maar weinig hebben opgele verd. Het door steken van de Ring - of Mient- sloot zou maar een zeer beperkt stuk ten noorden van de Mient- t0P0gra^sc'ie situatie in de buurt van de Moerbeek omstreeks 1900. weg en de Wateringskant onder water zetten. Niet bepaald iets om in het verleden een -7-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 9