Historiën', is in dec. '96 een artikel geplaatst uit een ander blad met de titel 'Het oudste pand van De Ronde Venen: Het Veldhuis'. Waar moeten we dat zoeken? In de buurt van het plaatsje Wilnis, ten zuidwesten van Vinkeveen (vorig jaar nog prominent in het nieuws, vanwege het onverwacht doorbreken van een kadedijkje). In het artikel wordt beweerd, dat een veldhuis in vroeger tijd een boerderij is geweest op een plek die door militairen van strategisch belang werd geacht. Ik citeer: Het Nederlandse recept tegen invallen van vreemde legers was nu eenmaal het onder water zetten van grote stukken van Nederland: inundatie. Hier duikt het begrip 'veldhuisvoor het eerst op. Het militaire gezag wees boerderijen aan die aan de rand stonden van zo 'n ondergelopen stuk land. De bewoner was dan verplicht soldaten in te kwartieren en bovendien onderdak te bieden aan materieel en paarden Ik heb nogal wat tijd besteed aan het nagaan van deze beweringen omtrent het veld huis. Ik ben zelfs met een geïnteresseerde vriend, die toevallig ook Velthuis heet, op pad gegaan naar fortificaties in de buurt van de Hollandse Waterlinie bij Utrecht. Overigens zonder veel succes. Er zijn inderdaad wel veldhuizen te vinden in de buurt van inundatiegebieden. Een van de meest sprekende voorbeelden treffen we aan in de Stelling van Amsterdam, namelijk bij Fort Veldhuis ten zuidoosten van Heemskerk. Op korte afstand van dat fort is een Veldhuis te vinden waarnaar het fort genoemd lijkt. Dat zou inderdaad bij uitstek geschikt geweest kunnen zijn om een rol te spelen bij een geïnundeerde omgeving. Om nog eens wat te noemen: bij Alphen aan de Rijn lag eertijds een Veldhuis op de rand van de Oude Hollandse Waterlinie. Tussen Vinkeveen en Loenersloot lag een Veldhuis en bovendien een 'Huis te velde' daar niet ver vandaan. Zo tussen Loener sloot en Loenen aan de Vecht. Gezien het waterige landschap zou inundatie hier best kunnen en dat is de jongens van de genie natuurlijk niet ontgaan. Bij Veldhuizen ten oosten van Nijkerk denken we aan de Gelderse Vallei die ook voor een belangrijk deel tot de inundatiegebieden behoorde. Zo zouden we nog wel even door kunnen gaan. Om even een zinvolle zijsprong te maken: het is de meesten waarschijnlijk onbekend, maar in november 1939 zijn door de Nederlandse regering nog zeer grote delen onder water gezet, zowel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie, als ten noorden van Amster dam, tussen Beverwijk en Monnickendam. Onze marinehaven werd ook extra beschermd door het onder water laten lopen van landerijen ten zuiden van Den Helder. De Afsluitdijk kreeg een natte buffer in Friesland tussen Zürich en Kornwerd. Ach, veel gegeven heeft het allemaal niet zoals we weten. Edoch. Toen de geallieerden tegen het eind van de oorlog het zuiden van Nederland bereikten liet de Duitse legerleiding opnieuw grote delen van onze Waterlinie en de Stelling van Amsterdam onder water lopen. En bovendien nogal wat elders gelegen poldergebieden -6- 'Ons' Veldthuysen op de kaart van Uitwaterende Sluizen, omstreeks 1700

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 8