verdedigingswerken behoort en daarom niet thuis hoort in dit herdenkingsjaar. Zo werkt dat niet. Ook de voormalige Spaanse fortificaties in Zeeuws-Vlaanderen horen nu tot onze geschiedenis en ons cultuurbezit! Gelukkig maar. Wat betreft de afgelegen ligging van De Weere zou je ook nog van een voordeel kun nen spreken. Net als bij de nog resteren de lucht- wachttorens blijkt de be hoefte aan re guliere sloop dan wel het daar het minst (onbedoeld) uitlokken van vandalisme sterk. Of we er eens een fietspad langs moeten aanleggen is nog maar de vraag. Een interessant probleem In de buurt van de bunker en ook ietwat afgelegen van de bewoonde wereld vinden we de boerderij Veldhuizen. Op de oude gedetailleerde kaarten van Uitwaterende Sluizen (1680-1745) staan duidelijk twee afzonderlijke percelen ingetekend met de naam Veldthuysen ertussenin. Beide aan dezelfde lange sloot, alsof dat met opzet gebeurd is. Alsof die dwarssloot van de hier nogal brede moer(as)beek eens een rol gespeeld heeft bij het transport. Het zou natuurlijk heel goed kunnen dat oorspronkelijk een van beide percelen vroeger 't Veldhuis genoemd werd en als we daar vanuit gaan is er een interessant probleem. In het tijdschrift voor Vaderlandse (Streek) Geschiedenis, 'Nederlandse -5- De bunker van dichtbij. Hij staat nog nét in de voormalige gemeente Winkel. Links en rechts scheidingssloten. De linker is een verlengde van de oude moerbeek. De boerderij Veldhuizen, een beetje apart...

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 7