De opleiding gebeurde altijd gezamenlijk met de eigen kring die bestond uit Schoorl, Callantsoog en Barsingerhorn, in code: Pieter 1, Pieter 2 en Pieter 3 of kortweg PI, P2 en P3. De lessen werden op maandagavond gegeven, óf in café Meereboer in Groet, óf in hotel Callant óf in café De Fortuin in Barsingerhorn. Het noodzakelijk vervoer van de leden werd in het algemeen verzorgd met een NACO-bus. Dat gebeurde ook bij het bezoeken van ontspanningsavonden in Alkmaar of Den Helder, georganiseerd door de Dienst Welzijnszorg. Men kon bovendien deelnemen aan onderlinge kringwedstrijden in vliegtuigherkennen. Deelname aan schietwedstrijden was ook mogelijk. (Of Barsingerhorn daarbij een hoogvlieger was wordt jammer genoeg niet vermeld.) De vergoeding voor een lesavond was 1,25 per uur en voor een praktische oefening 1,35. Dat was nou niet bepaald een vetpot, maar het landsbelang stond uiteraard voorop! De observatiepost in Callantsoog werd en wordt nog steeds de Seinpost genoemd. Het artikel in 'De Clock van Callens-ooghe' eindigt vetgedrukt met de verzuchting dat het uitkijken op het Seinpostduin 'door onbegrijpelijke besluiten' helaas niet meer mogelijk is. Men kon op die historische plek genieten van een schitterend uitzicht! Zo'n verzuchting zou wel eens op meer plaatsen geslaakt kunnen worden. In elk geval wordt Callantsoog bedankt voor alle toegevoegde informatie. Over schuilplaatsen en een meetpost Al weer jaren geleden, om precies te zijn in 1990, heb ik geprobeerd wat informatie over de Duitse bunker te krijgen van de Sectie Militaire Geschiedenis van de Koninklijke Landmacht. Daar heeft men mij weer verwezen naar het zogeheten Archief Voormalige Verdedigingswerken in Wassenaar. Ik mocht een heel aardige brief en een handgetekend kaartje ontvangen waarop de bunker met een dikke stip stond aangegeven, nog eens verduidelijkt met de zinsnede 'Plaats waar het werk gelegen is'. Maar we wisten natuurlijk allang waar de bunker te vinden was, ook al was hij voor nieuwsgierigen vrijwel onbereikbaar. Verder waren er een paar grote formulieren waarop was ingevuld dat 'het werk' een woonschuilplaats inhield, een gevechtsschuilplaats en een post. Met post werd een meetpost bedoeld en daarvan valt m.i. aan te nemen, dat men er tussen 1940 en 1945 hetzelfde deed als op onze lucht- wachtposten tussen 1952 en 1964. De meetgegevens betreffende geallieerde vliegtuigen werden waarschijnlijk doorgege ven aan de vliegvelden bij Leeuwarden en Bergen waar Duitse jachtvliegtuigen gestatio neerd waren. In het uitstekend gedocumenteer de boek van J.H. Schuurman 'Vliegveld Ber gen NH 1938-1945' wordt dat echter nergens vermeld. Dat is op z'n minst een beetje vreemd. Dus er blijft de nodige twijfel. -3- De bunker in de verte, anno okt. 2004

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 5