Cultuurhistorische inventarisatie van panden in Niedorp Onlangs heeft een daartoe in 1998 ingestelde werkgroep bestaande uit een drietal deskundigen, met daarbij ondergetekende als voorzitter/coördinator, de inventarisatie afgerond van de in de gemeente Niedorp aanwezige cultuurhistorisch waardevolle panden. Terugkijkend is dit voor de werkgroep een behoorlijk tijdrovende opgave geweest. Het resultaat is dat zo'n 160 panden, verspreid over de gehele gemeente Niedorp van cultuurhistorische en architectuurhistorische waarde, in kort samenvattende bewoordingen zijn beschreven. Deze 160 beschrijvingen van de woningen en boerderijen zijn gebundeld, in een boekwerk samengevoegd en aan de burgemeester, als voorzitter van de monumentencommissie, aangeboden. In de gemeente Niedorp zijn reeds in voorgaande jaren ongeveer 35 rijksmonumenten en 30 provinciale monumenten als te beschermen panden en objecten aangewezen. Het is niet de bedoeling dat de 160 panden die thans geïnventariseerd zijn eveneens een officiële monumentale status krijgen. Mogelijk zouden er in de verdere toekomst enkele panden als gemeentelijk monument uitgeselecteerd kunnen worden. Daar dient dan wel een subsidiebedrag voor onderhoudskosten van de aangewezen panden tegenover te staan. Voorlopig ligt het in de bedoeling dat de monumentencommissie zich zal beraden over een advies aan het gemeentebestuur hoe hiermee omgegaan kan worden. Onze gedachten gaan ernaar uit om in samenwerking met de gemeente de bewo ners/eigenaren van een op de lijst staand pand door voorlichting bewust te maken van de cultuurhistorische waarde betreffende het pand. Op geheel vrijwillige basis kan dan in overleg bekeken worden hoe bij een voorgenomen verbouwing de woning aangepast kan worden zonder de oorspronkelijke bouwwijze al te veel geweld aan te doen. Op deze wijze kunnen we ernaar streven dat het historisch aanzien van onze dorpen en het buitengebied merendeels behouden blijft. In de gemeente Heerhugowaard gaat men al enkele jaren op een vergelijkbare wijze te werk. Dit blijkt in de praktijk goed te verlopen. Meerdere, historisch waardevolle panden konden door advies en overleg hun oorspronkelijke bouwwijze bij een verbouwing grotendeels behouden. Eén van de initiatiefnemers die daar nog steeds bij is betrokken, te weten de heer H. Komen, woont nu al enkele jaren in Nieuwe Niedorp. Vanwege zijn betrokkenheid en ervaring bij het monumentenbeleid dient hij nu ook de monumentencommissie in Niedorp van advies. Hij heeft ondermeer op zich genomen van de 160 geïnventariseerde panden bij ons de noodzakelijke cultuurhistorische beschrijving te verzorgen. Wat in dank is aanvaard. -1- door de voorzitter Aat Wit, Nieuwe Niedorp, oktober 2004

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 3