-34- donker te raken, want we kunnen bijna geen petroleum krijgen. Thuis krijgen we maar één liter per week en met 't gas moeten we ook zuinig zijn. (het was in de eerste wereldoorlog) We mogen hier door 't heele land maar 65% van vroeger gebruiken, de straatverlichting is ook uit de mode, je kunt 's avonds geen hand voor je oogen zien. Zaterdag liep ik al tegen Jan v.d. steen op. (Jan v.d. Steen was de kleermaker en gevestigd aan de Laagzijde) We zitten hier zuinig in de brandstof ook, en dat met zoo'n kou. Er is geen steenkool, geen briguetten en turf en de gasfabriek maakt maar I 0 mud (steenkool) cokes per dag, dat moet onder N. Niedorp en Oude Niedorp verdeeld worden. En je begrijpt, dat is de moeite niet, de menschen die geen wintervoorraad hebben, zijn er treurig aan toe. In de stad moet het ook erg zijn, hier zijn bijna alle menschen aan het hout hakken en boomen rooden. Aardappelen zijn er ook niet te krijgen en wat er nog is, is bevroren en tot slot krijgen we vier ons brood per dag, wij kunnen er wel mee toe, maar er zijn zooveel anderen, de volgende maand krijgen we nog minder. Is 't bij jullie ook zoo? Wij doen hier anders maar feestvieren, vanaf Kerstmis heb ik niets anders gedaan als uitgaan. De operette "Goudmuiltje" hebben we in 't begin van Januari opgevoerd, 't is nogal goed gegaan en er was beide dagen veel volk. Iedereen vond 't mooi, er waren zulke mooie costuums en mooi licht, groen, rood, geel en blauw. Tot slot kregen Mijnheer Vink en Nel Stammes (pianiste) ieder een prachtig bloemstuk, 't was echt stadsch. Met Paasch geeft Olie een grote uitvoering, dan moeten alle oudleerlingen ook meedoen, want dan heeft hij 25 jaar les gegeven. Wat een tijd hè, jammer datje weg bent, nu die piano weer bij jullie staat, ik heb er al een paar maal op gespeeld. Nu moet ik weer eens wat van 't ijs vertellen. Maandags is Nel Menagé Challa door de Rijd gezakt, 't was eigenlijk haar eigen schuld, want ze reed door een wak dat al afgezet was. Ze bleef ook niet by het volk, de menschen zeiden ah die moet er zeker door en meteen ging ze, natuurlijk was er dadelijk veel hulp, maar ze konden haar slecht krijgen, gelukkig kon ze zwemmen, anders was ze er nooit uitgekomen. Eerst waren ze met een dreg aan de gang, maar 't hielp met, toen hebben ze een ladder gehaald, ze heeft er wel vijf minuten ingelegen en 't vroor toen zoo hard, 't was een koud bad hoor. Anders zijn hier geen ongelukken gebeurd, alleen is Thea van herwerden nog in een bijt gevallen, maar dat is ook goed afgekomen. Verder hadden we alle dagen wedstrijden. Aaf (zuster van Aaltje v.d. Molen) heeft nog een derde prijs gewonnen met hardrijden met een bal op 'n bordje, daar heb ik ook aan meegedaan, maar met de eerste rit was ik al af. Na de kermis is er nog schoonarren geweest, er waren I 5 deelnemers, 't Eenige nare daarvan is, dat 't ijs zoo leelijk wordt van die paarden, zoo hobbelig. Die dag was er weer een berg volk. Bij Kooiman waren 40 rijtuigen en dan de nodige fietsen nog en die met de tram en op schaatsen gekomen waren. We konden die middag bijna niet rijden zoo vol was 't. We hebben drie dagen kermis gehad, Donderdag, Vrijdag en Zondag. 't Is nu al twee weken geleden en nu vriest 't weer volop. Zondag is er weer hardrijden met hindernissen. Donderdags en Vrijdags was 't toch zulk prachtig weer, de zon scheen zoo lekker en 't was niet koud. Zondags de mooiste dag, die vooraf (Kooiman was de uitbater van het café bij de kerk)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 36