Kermis op de Rijd in 1917 -33- Nieuwe Niedorp, I 5 Februari 1917 Beste Neeltje, Eindelijk zal ikje toch weer eens schrijven. Aaltje van der Molen en ik samen, er zal wel iets dubbel in staan, omdat we ieder thuis aan de gang zijn. Ik dankje wel voor je brief, we ontvingen hem net op je verjaardag. Dezelfde dag kregen ze er een bij jullie thuis. Wanneer heb je mijn brief ontvangen, op je verjaardag? Bevalt het je nog goed, 't is anders jammer datje hier niet was van de winter, want er is Kermis op de Rijd geweest. Moor je daar niet van op. 't Was toch zo eenig. We hebben vier weken alle dagen schaatsen gereden. Ze rijden nu bijna niet meer, want er ligt zooveel water op 't ijs. Zaterdag begon het te dooien en Zondag was er nog gecostumeerd rijden, de ijsclub had I 50 costuums gehuurd van de Opera uit Amsterdam, ieder kon er dan een aan voor 50 ct. Ik was een Pools Edelvrouw, ik viel nog met m'n mooie pakje in een groote plas. De kermis was toen al een week geleden geweest. 't Is alles erg gauw gegaan want toen 't één dag en nacht gevroren had, reden we al op 't kanaal (de sloot naast de speeltuin) en de tweede dag op de Rijd. De eerste dag was op Zondag, toen is de vrouw van Cornelis Dekker door de Vaart gezakt tot haar nek toe. Jan Olie en Jan v.d. Steen hebben haar 'r uitgehaald, maar 't was een heel werk. (de Vaart was een verbindingssloot voor de scheepvaart vanaf de voorsloot, nabij de Oostelijke woningbouw noordwaarts naar Winkel) Die zelfde dag zijn Adriaan (haar broer) en ik bij Pluister aan 't tafeltje dansen geweest, 't ging toch zoo best, 't ging zoo hard in de rondte, we konden 't haast niet bijhouden, 's Avonds was er een uitvoering van "Nieuw Leven". Ze voerden een stuk op, dat Dominee Schermerhorn geschreven heeft in de gevangenis, van 'Toen 't oorlog was", 't Viel niet erg mee, maar 't is nu veranderd. Vrijdagavond. Toen de uitvoering afgelopen was, zijn we met een stuk of zes J.G.O.D ers (Jongeren Geheel Onthouders) naar 't toneel gegaan, 't scherm was dicht, maar we hebben toch zoo'n schik gehad. Er stond een trommel met koek en die hebben we heelemaal leeggegeten en broodjes en chocolademelk, om twee uur gingen we pas naar huis. Wim (Wim van Rossum, haar latere echtgenoot) was er ook bij, die is lid van de J.G.O.D. geworden, hoor je daar niet van op. hij was eerst zoo tegen. De club gaat nu weer goed vooruit, in Maart hadden we een Openbare Vergadering. We vergaderen nu altijd in de muziekschool van Olie en Zaterdag houden we altijd clubavond, dan leest er één wat voor en we maken wat muziek of we hebben ook wel eens een spreker, 't Is altijd wel gezellig en behoeven geen huur te betalen, maar we hebben kans om in Een nooit verzonden brief van Pieternella Delia Katherina Prins aan haar vriendin Neeltje Zwagerman die naar Amerika was vertrokken. Ze had zich daar gevestigd en was gehuwd met ene Jan Vrolijk. door Jaap Blokker Donderdagavond

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 35