-30- Opknapbeurt van het tramwegmonument te Lutjewinkel Bij de opening van het op 5 oktober 1985 gereedgekomen tramwegmonument aan de Weereweg bij Lutjewinkel waren er de goede voornemens om het onderhoud regelmatig ter hand te gaan nemen. De eerste jaren gelukte dat wel maar door diverse oorzaken werd het steeds minder. De laatste jaren overwoekerden vooral tijdens de zomermaanden het gras en diverse in het veld groeiende plantensoorten dit stukje trambaan met gevolg dat de rails niet meer zichtbaar waren. Misschien wel interessant voor een botanicus om te bestuderen wat er groeit op een mengsel van grind, zand en zwarte aarde. Dit was echter niet de opzet. Waar vind je echter de vrijwilligers die voldoende vitaal en ook bereid zijn om het geheel weer in toonbare staat te brengen? Over het algemeen heeft men het ook in de vrije tijd te druk met andere interesses en verplichtingen. Er zat niets anders op dan met een drietal bestuursleden, versterkt met de echtgenoot van ons vrouwelijk bestuurslid, het onkruid te gaan verwijderen. Bij toerbeurt werd er enkele dagen door twee man een paar uur per dag met een klauw (soort tuinhark) het onkruid, nadat het was doodgespoten, met wortel en al tussen de houten bielzen verwijderd. Hoewel wij in principe tegen het gebruik van de gifspuit zijn, zagen we ons genoodzaakt daar gebruik van te maken. Dit moest daarna nogmaals gebeuren en vervolgens nog enkele keren. Het onkruidzaad dat tussen de bielsen is gevallen geeft zich niet zo spoedig gewonnen. Helaas is de opvallende en beeldbepalende boom tijdens een voorjaarsstorm omgewaaid. Deze stond enkele tientallen meters verder op de trambaan en dit al gedurende vele jaren. Gelukkig was de plantsoenendienst van de gemeente zo gedienstig de takken eraf te zagen en op te ruimen. De dikke stam is echter blijven liggen. Als iemand interesse heeft om de stam weg te halen, dan kan men zich bij het bestuur melden. Overigens is er door ons een nieuwe boom van enkele jaren oud herplant. Van de er schuin tegenover wonende familie Reine hadden we vernomen dat er vooral tijdens de zomermaanden belangstelling van voorbijkomende fietsers was met vragen over het hoe en waarom van de vroegere trambaan. Als gevolg daarvan waren wij voornemens het spoorwegterreintje beter toegankelijk te gaan maken en het tevens als rustpunt in te richten. De firma J. Brugman uit Winkel heeft een loopbruggetje gemaakt. Het lichtreclamebedrijf Neon83 uit Winkel zorgde voor plaatsing van een informatiepaneel waarop onder meer staan vermeld de tussenliggende stations van het in de periode 30 oktober 1898 tot en met 31 januari 1930 gereden traject Schagen-Wognum. De gemeente heeft op ons verzoek een zitbankje met afvalbak geplaatst. Om het onkruid tussen de rails blijvend te kunnen bestrijden is een rugspuit aangeschaft. De gemaakte kosten voor de loopbrug, het informatiepaneel en de rugspuit konden betaald worden uit een verkregen legaat van de op 5 oktober 2003 overleden mevrouw A. Dekker te Winkel. Wij meenden er goed aan te doen dit legaat te bestemmen voor historische objecten in de voormalige gemeente Winkel. door Aat Wit (Zie ook de foto op het voorblad) Nieuwe Niedorp, oktober 2004

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 32