-23- Schutsluis in Nieuwe Niedorp De scheepvaart op Winkel ging via de schutsluis in Nieuwe Niedorp. Dit sluisje was noodzakelijk om het verschil in waterstand te overbruggen tussen het polderwater van de Oosterpolder en het hoger gelegen boezemwater in de "Voorsloot" te Nieuwe Niedorp. Oorspronkelijk lag de schutsluis meer westelijk maar nog wel tussen de doodlopende weg "Laagzijde" en de Dorpsstraat. In 1684 verkeerde het sluisje echter in een zeer slechte staat van onderhoud, zodat het passeren van schepen moeilijkheden begon te geven. Op 5 juni 1684 kwamen molenmeesteren van de Oosterpolder, de "Waarschappen" van de Niedorper Koggen alsmede de burgemeesters van Winkel en van Nieuwe Niedorp bijeen om het herstel van de sluis en het stenen pijpje of brug, welke de verbinding vormde tussen de Oosterweg en de Dorpsstraat, te bespreken. Men kwam tot het besluit zowel de sluis als de stenen brug af te breken en daarna een nieuwe sluis te maken op de plaats van de afgebroken stenen brug. Over de sluis zou een houten brug gelegd worden ten behoeve van de ingezetenen. De Oosterpolder, die onderhoudsplichtig was en deze plicht had verzaakt, zou de opbouw van "t Verlaat" of schutsluis bekostigen waartoe o.a. de ingelanden van de polder een éénmalige bijdrage van 2 stuivers per gars (oppervlaktemaat van de landerijen) dienden te betalen. Het onderhoud van de sluisdeuren en de valbrug over "t Verlaat" of schutsluis zou ten laste komen van het waterschap de Niedorper Kogge. Na gereedkoming van de sluis werd daarover als oppasser aangesteld Homfredus Denman en later zijn zoon. Deze woonde in de nabijgelegen boerderij en ontving voor zijn werkzaamheden een jaarlijkse toeslag van 3 op de ontvangen sluisgelden. Een opname uit 1934. Links de in 1684 gebouwde schutsluis in Nieuwe Niedorp. Van het gemeentehuis rechts, werd toen de kamer rechtsonder nog bewoond werd door de gemeentesecretaris. Bij de brand in de nacht van 12 op 13 september 1973 werd het gemeentehuis gedeeltelijk vernield terwijl het ernaast staande café de "Prins Maurits" geheel afbrandde.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 25