gemaakte kosten aan de Oosterpolder te vergoeden. Op 1 april 1738 werd het uitdiepen van de "Veert" vanaf Nieuwe Niedorp tot aan de "Kwakelbrug" aan het westeinde van Winkel aanbesteed voor 204:2:8. De gemeente Winkel moest daarvan Va, zijnde 51:1:- betalen. In de gemeente Winkel was bij verordening bepaald dat de bruggen over de voorsloot aldaar, om een goede doorvaart voor de schepen mogelijk te maken, in hoogte en breedte aangepast dienden te worden aan de maten van de sluis te Nieuwe Niedorp. In 1904 mochten de bruggen 10 cm verlaagd worden omdat de schuiten van o.a. de schippers Beers en Keijzer minder hoog waren dan vroeger. De voorgeschreven hoogte der bruggen werd bepaald op 1.75 m boven het hoogste waterpeil in de Voorsloot. Men vond het een voordeel dat de rijtuigen dan ook gemakkelijker de hellingen van de bruggen konden "nemen". Niet altijd werd gehoor gegeven aan de wensen van de schippers; zo weigerde de stad Alkmaar omstreeks 1600 de vaarten naar de stad uit te baggeren opdat ook grotere schepen via deze waterwegen hun goederen naar verder gelegen plaatsen konden vervoeren. Juist dit trachtte Alkmaar met alle middelen te voorkomen. Gebeurde het vervoer van handelswaar vanuit de dorpen met grotere schepen dan zouden deze niet in hun stad afmeren om daar goederen te verkopen en de nodige inkopen te gaan doen. Ze zouden dan doorvaren naar andere steden als Haarlem en Amsterdam, of nog verder. Wat lag er voor Alkmaar meer voor de hand dan de ondiepten in de vaarwegen in stand te houden of op slinkse wijze de doorvaart van grotere schepen nog lastiger te maken. Vrijwel uitsluitend de kleinere niet te zwaar beladen bootjes konden daardoor nog de stad bereiken. Nu was men gedwongen om de in- en verkoop van goederen in Alkmaar af te handelen, waar men in die stad alleen maar voordeel van kon hebben. Middels een brief van de gedupeerde "schuitvoerders" uit de "Stede Niedorp" aan de Staten van Holland hoopte men het probleem uiteindelijk op te lossen. De grote steden probeerden zich veelvuldig veilig te stellen tegen het handeldrijven van de kleinere plaatsen. Zo werden o.a. in 1627 pogingen in het werk gesteld om het vervoer van producten door grotere schepen te verbieden. Op "23 November anno jesu christie 1627" berichtten Burgemeesteren en Schepenen van de "Stede Niedorp" aan het landsbestuur, dat voor haar zijn verschenen "de eerzame, vrome en gelovige I schuitvoerders en medepoorters tot Nieuwe Niedorp, die hebben gezegd, getuigd en verklaard waar te zijn dat zij elk een damschuit voeren welke groot zijn drie, vier en vijf lasten" (Dit is 6, 8 en 10 ton). Met deze schepen werden goederen vervoerd en naar de markt gebracht in o.a. Alkmaar, Haarlem, Amsterdam, Leiden, Delft, Gouda, Rotterdam en Dordrecht. Vandaar werden allerlei goederen meegenomen ten behoeve van de eigen burgerij en omliggende plaatsen. Volgens de schuitvoerders zou het onmogelijk zijn dat iedere burger en ingezetene van de Niedorpen, Winkel of omliggende plaatsen met een wagen of een te kleine schuit goederen naar de markten zou brengen. Dit vanwege de slechte staat der wegen, de lange reisduur en de gevaarlijke overtocht met een klein schuitje over de Heerhugowaard. (De "Waard" werd in 1629 drooggelegd.) Zowel de schuitvoerders als Burgemeesteren en Schepenen verklaarden: "dat vanwege de soms grote onstuimigheid van het water in de Waard al menigmaal een particulier, varende met een clein schuitgen in de grond is gheslaghen en de mannen verdroncken zijn." -22-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 24