Het was maar goed dat het een kwakkelwinter was, want anders had ik met vorst de piepers niet goed kunnen houden. Toch vroor het nog wel eens flink, maar nooit lang achter elkaar. Toen de vroege aardappelen er weer waren had ik nog twee zak over. Het is wel een wonder, dat er nooit ingebroken is in die oude boerderij. Inbreken hoefde eigenlijk niet eens, want de deur van de koegang was altijd los. Maar ja, er werd op de boerderij van Dirk nachtlogies gegeven en in dat oude geval niet. Dat wisten ze al heel gauw en dat zal de reden wel geweest zijn. Toch heb ik nog meegemaakt dat er op Paasmorgen '45 iemand in huis was toen ik er 's morgens in kwam. Ik had geen licht meer te maken, het was april en ik voerde en molk bij daglicht. Het was een jongeman uit Amsterdam en uitgehongerd. Hij was in gezelschap van een andere jongeman uit Den Haag, 's avonds in N.Niedorp gekomen. Die ander kreeg nog onderdak in de stal van Bart (achter de kerk) waarvoor men 1 verschuldigd was. Bart was vol en zo zwierf hij verder het dorp in en had in onze boerderij de deur los gevonden. Ik heb hem melk gegeven en wat eten en hij heeft daarna z'n kameraad gehaald. Weken hebben ze in ons boerderijtje vertoefd, tot aan de vrede. Waar leefden ze van? Ja, dat was ook zoiets typisch van die tijd. Ik had die winter een klein gedeelte van mijn tarweoogst met de knuppel gedorst, voor ons zelf en voor de familie. Nu kun je tarwe er slecht uitkrijgen en in die gedorste bossen zat nog wel wat. En deze bossen hebben die twee jongelui met de hand van de achtergebleven korrels ontdaan. Als ze een paar kilo bij elkaar hadden, konden ze daar brood voor krijgen bij bakker Visser (naast café De Roode Eenhoorn). Het was wel slecht brood, want er werd zeker heel wat schimmelige tarwe ingeleverd, maar het was brood, ook al smaakte het beroerd. Ja, wij waren op het laatst ook gedwongen dat brood te eten (na inlevering van onze goede tarwe), want we hadden -18- Helemaal rechts de bakkerij van P. Visser. Hij werd later opgevolgd door C. Kramer. (Aan de overkant was toevallig ook een bakkerij gevestigd met achtereenvolgens Schekkerman en Compas.) Het tweede huis van rechts is de manufacturenwinkel van Keuken met de opvallende zogeheten 'eclectische' voorgevel uit 1877, m.a.w. samengesteld uit allerlei verschillende bouwstijlen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 20