-17- In de zuivelfabriek begonnen ze in de hongerwinter een centrale keuken en in het begin was het eten heel goed. Het werd in melkbussen naar de verschillende dorpen vervoerd en hier bij slager Langedijk verdeeld. Het was altijd stamppot of snert. Ik had in de herfst van '44 plm. 350 zak eetaardappelen geteeld en daarvan heeft die centrale keuken er heel wat gehad. En dan familie, vrienden, buren en kennissen. Ik had wat te doen om rond te komen. De prijs was toen 14 de 100 kilo en daar verkocht ik ze voor. Eens kreeg ik een arbeider uit Wormerveer om een zak aardappelen van 35 kilo en toen hij de prijs hoorde, 4,90, was hij zo verbaasd dat hij zei: 'Dat heb ik nog nooit beleefd, dat ik aardappelen kreeg voor marktprijs...' Toch heb ik voor 60 zak nog eens een hogere prijs gehad. De veevoederhandelaar C. Biesheuvel (firma Van Herwerden) vroeg mij of hij 60 zak kon kopen voor een bevriende firma aan de Zaan die ze weer distribueerde. Biesheuvel vond het veel te goedkoop en betaalde mij 21 per 100 kilo. Zo heb ik toch nog eens zwart verkocht. Met die aardappelen hadden wij ook nog eens een minder plezierige belevenis. Er was in de vroege herfst al wat verkocht en er lag nog zo'n 250 zak opgekuild voor op het bouwland dat aan de Provincialeweg lag. (de voormalige Provincialeweg) En op zekere nacht was daar een gedeelte van gestolen. Roosloot, de buurman, die voor in de boerderij woonde waar ik de koeien had, kwam de onheilstijding brengen. Het was op een zaterdagmorgen, diep in de herfst en het motregende. Maar regen of niet, wij aan het werk en 's avonds was alles onderdak. Er was plm. 20 zak weggehaald. Ach, die mensen waren er misschien mee gered. De kaasfabriek (1886 - 1917) aan het eind van de steeg tegenover de huidige Zaagmolenstraat. Na 1917 waren hier achtereenvolgens gevestigd slager R. van Zoonen en slager W. Langedijk. Nog later vestigde zich hier Van der Bel met zijn handel in agrarische gereedschappen en huishoudelijke artikelen. De doe't zelf- zaak van Pico bevond zich toen aan 't begin van de naamloze steeg waardoor deze al gauw de Picobellosteeg werd genoemd.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 19