Aan het eind van de Blockhuijsenlaan is anno 1982 een laat-middeleeuwse begraaf plaats ontdekt waar vele honderden - men spreekt zelfs over ca 700 mensen - indertijd begraven zijn. Frans Diederik, de bekende archeoloog uit Schagen, vermoedt dat hier eertijds het hoofddorp van Geddingmore gelegen heeft. Men heeft er scherven aangetroffen uit de periode 800 tot 1200. Een catastrofale overstroming via het Witsmeer-gebied omstreeks 1170 betekende waarschijnlijk het einde van de bewoning. Wat betreft de genoemde 'ontdekking' van het grafveld is het wellicht aardig om een paar zinsneden uit 1597 aan te halen toen men kennelijk nog heel goed wist, dat er een begraafplaats lag. Mijn zuster Annet heeft o.a. het volgende boven water gehaald: OR 5693/V181 23-2-1597 Schrevel Rens Aariaensz hyp. negendalff gers lant leyt bij de blochuysen in de Westercampen in 2 stuc ken een derde paert omtrent 15 geers genaemt tachterlant ende tander genaemt touwe kerchoff groot omtrent IO/2 grs. bij haer van Huybert haer broeder gecocht. Of men met de nodige zorg om behoort te gaan met deze historisch zeer interessante omgeving? De vraag stellen is haar eigenlijk al beantwoorden, dunkt mij. -12- Ergens ter hoogte van de ANWB-wegwijzer zou vroeger een brug geweest kunnen zijn tussen het water van de Westerkampen en de Witsmeer. Zo'n voormalige doorgang in de zijdewind lijkt juist hier niet onwaarschijnlijk. Halfweg de 20e eeuw liep hier, naar verluidt, nog een sloot tot aan de provincialeweg. Daar ligt nu de tuin van het huis 'Geen overwinning zonder strijd'...(Deze tuin is van de Blockhuijsenlaan afgescheiden met een merkwaardig hek opgesierd met een groot aantal wieldoppen.) Het zou heel goed kunnen dat het vroegere blokhuis ergens onder het asfalt in de directe omgeving van de ANWB-paal gezocht moet worden. Maar misschien eerder nog op de aanpalende terp-rest onder bovengenoemd huis met die eigenaardige naam! In elk geval is de naam van het laantje naar de verderop gelegen boerderijen nog niet zo slecht gekozen. Nieuwe Niedorp, 2004

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 14