Een zogeheten structuurvisie Onze toekomst in het vizier door Jan Keuken Van Stichting Historisch Niedorp mag natuurlijk verwacht worden dat zij bijzonder geïnteresseerd is in alle officiële visies op zowel onze geschiedenis als onze toekomst. Gemeentebestuurders zonder enige visie hebben in deze tijd nauwelijks recht van bestaan; ze worden er zelfs voortdurend op afgerekend. Om wat sterker te staan op terreinen waar ze wat onzeker over zijn, roepen ze de hulp in van externe deskundigen die hun de nodige informatie en rugdekking moeten verschaffen. Dat is niemand te verwijten. Iedereen in dezelfde positie zou hetzelfde doen. Zo'n rapport is dus zelden echt onafhankelijk. Men denkt grotendeels met de beleidsmakers/opdrachtgevers mee. Zo gaat 't vrijwel overal. Dat is de normale procedure. Of het nu over de uitbreiding van Schiphol gaat dan wel over een of andere gemeente in de Noordkop. Laten we maar eens kijken wat het behoorlijk dikke rapport 'Structuurvisie op Niedorp' al zo voor bijzonders te vertellen heeft. Vissershaven Ten eerste zou het 'richting' moeten geven voor de volgende 10 a 15 jaar. Dat is zeker ruim genoeg om allerlei nauwelijks omkeerbare processen in gang te zetten. Als eerste uitgangspunt voor de verdere inrichting van onze gemeente hanteert men het een en ander uit onze bewoningsgeschiedenis. Dat is geen nostalgie; de deskundigen behoren nu eenmaal niet al te veel af te wijken van de eigen ontwikkelde identiteit van het gebied. Daar is op zich natuurlijk ook niets verkeerds mee. Integendeel. Stel bijvoorbeeld dat men weer eens argeloos zou voorstellen om de Langereis maar te dempen, de bijna legendarische grens tussen oostelijk West-Friesland en westelijk West-Friesland. Of de veel onderhoud vergende kerktorens maar te slechten. Dat zouden toch onvergeeflijke blunders zijn, grenzend aan vandalisme. Men houdt dus tegenwoordig enige rekening met de eigen historische achtergronden. Het wordt een tikkeltje dubieus als men allerlei dingen beweert die aanvechtbaar zijn of zelfs bepaald onwaar. Zo lezen we tot onze grote verbazing dat Haringhuizen een vissersplaats met een eigen haven is geweest. Deze mythe is al lang geleden volledig doorgeprikt. Dat staat in allerlei historische uitgaven te lezen. Vreemd, dat men zoiets niet nagaat. De haring van Haringhuizen heeft even weinig met vis te maken als de haring in Haring- of Harenkarspel. Onze zijdewind (dijk), hier wat ongebruikelijk zijdewende genoemd, zou in dezelfde tijd zijn opgeworpen als de Westfriese Omringdijk, namelijk de 13e eeuw en ver volgens in de 14e eeuw zijn afgemaakt. Heel aardig bedacht, maar er is in feite weinig of niets van bekend. Men beweert hier ook, dat deze zijdewind er samen met de sluiting der duinenrijen voor gezorgd heeft dat er binnenmeren ontstonden tussen Heerhugowaard en Schagen. Dit lijkt op een omkering van de werkelijkheid. De binnenmeren zoals de Slootgaard, de Schagerwaard en niet in de laatste plaats de Heerhugowaard, maakten juist de -7-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 9