Protesten in Winkel Aangeslotenen op het radiodistributienet in het dorp Winkel protesteerden in 1932 tegen het volgens hen te hoge maandelijks verschuldigde abonnementsbedrag. Zij waren van mening dat in plaats van 2,~ een bedrag van 1,60 per maand voldoende zou zijn. Er volgde een bespreking tussen de exploitant de heer J. Blom, de commissie van toe zicht en twee vakbondsbestuurders of een verlaging met 40 cent per maand ge rechtvaardigd zou zijn. Het resultaat van de bespreking is ons helaas niet bekend. Radiodistributieuitzendingen tijdens de oorlogsjaren 1940-1945 In 1940 werden de radiodistributiecentrales overgenomen door het Rijk. Hierbij ging het personeel, voor zover men dat wilde, en het beheer van de centrales, over naar de P.T.T. In de oorlogsjaren 1940-1945 besliste de Duitse bezetter welke grammofoonplaten geschikt waren om uitgezonden te worden. De radiocentrales ontvingen daartoe weke lijks van de P.T.T een koffertje met door de bezetter uitgezochte platen die gedraaid mochten worden. Radiocentrales in de huidige gemeente Niedorp In januari 1927 werd in de gemeente Winkel vergunning tot het oprichten van een radiocentrale verleend aan de heer J. Blom. De gemeente gaf hierbij tevens toestemming tot het aanbrengen van de noodzakelijke netdraden op en over gemeente eigendommen in de bebouwde kom van Winkel. In mei 1937 is de vergunning overgeschreven op naam van de heer K. Leguit. Deze had het bedrijf van Blom overgenomen. In de gemeente Oude Niedorp kreeg de aldaar wonende heer J. Biersteker in november 1927 toestemming tot doorgifte van radioprogramma's via een distributienet in de bebouwde kom van Oude Niedorp en Verlaat tot aan de Middenweg in Heer- hugo waard. Gelijktijdig werd er vergunning verleend voor het gebied Zijdewind, de Weel, een gedeelte van het Waarland en de bebouwde kom van 't Veld, aan de heer W. Kolkman te Zijdewind. De gemeente Oude Niedorp stelde als aanvullende voorwaarde dat het doorgeven van grammofoonmuziek naar de abonnees slechts plaats mocht vinden na goedkeuring door de plaatselijke commissie. Deze kwam wekelijks bijeen om een lijst op te maken van datgene wat in de volgende week mocht worden uitgezonden. In die commissie hadden -4-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 6