GENOT Het doorgeven van eigen grammofoonmuziek via een extra lijn was na 1936 toegestaan tijdens werkdagen tussen 19 en 20 uur. Naar deze eigen progamma's, die veelal uit verzoekplaten waren samengesteld, werd veel geluisterd. Ook de kinderen van de eigenaar van de distributiecentrale brachten toen wel liedjes voor de microfoon ten gehore, waar ze nu op oudere leeftijd nog met genoegen op terugzien en over willen vertellen. Het uitzenden van voor de plaatselijke bevolking belangrijke gebeurtenissen kon slechts bij uitzondering worden toegestaan. Er was een schriftelijke verklaring van de gemeente vereist, dat zij de uitzending in het belang achtte van de aangeslotenen. Ook de minister van binnenlandse zaken moest er toestemming voor verlenen. Niet iedere woning kon op de radiodistributie worden aangesloten Hoewel er aan de concessiehouder als regel vergunning werd verleend voor het aan leggen van een distributienet over een uitgestrekt gebied van de gemeente, beperkte zich dat in de praktijk meestal tot de dichter bewoonde dorpen en nabij gelegen buurtschappen. Vanwege de hogere aanlegkosten bleven de verspreid staande wonin gen in het buitengebied verstoken van aansluiting op het net van de radiocentrale. Toch waren daar ook uitzonderingen op mogelijk als de bewoners een in prijs ver hoogd abonnement wilden betalen. In de gemeente Nieuwe Niedorp kon aan de Langereis tussen de Limmer- schouwerweg onder Winkel en de Zuiderweg onder Oude Niedorp het distributienet worden aangelegd nadat de aangeslotenen bereid wa ren maandelijks 50 centen extra aan de concessiehouder, de heer Coops uit Nieuwe Niedorp, te betalen. Het bovengronds vier- draadsnet naar de Langereis werd door gebruik te maken van vier meter hoge ronde houten palen aangelegd vanaf de Dorpsstraat in Nieuwe Niedorp langs de Terdiek- erweg en de Oudeweg naar de abonnees. De nabijgelegen buurt schap Terdiek kon toen eveneens op het net worden aangesloten. Het verschuldigde abonnements bedrag van in dit geval 2,50 werd elke maand opgehaald door of na mens de exploitant van de radio centrale. Betaling met bank- of girorekening was nog niet mogelijk. -3-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 5