Opkomst en einde van het Radiodistributie tijdperk 1924-1975 Tijdens de beginjaren van de radiouitzendingen waren deze alleen te beluisteren door een kleine groep liefhebbers die over een radio-ontvanger be schikten. Radioamateurs die een zelfgebouwde radio-ontvanger in huis hadden demonstreerden graag het resultaat van wat ze op dit gebied hadden weten te bereiken. Dit had vaak een grote toeloop tot gevolg van buren, vrienden of familieleden die naar een uitzending van het gesproken woord of van muziek kwamen luisteren. Uit deze door amateurs gegeven radio demonstraties komt de Radiodistributie voort. A.L. Bauling, een jeugdig radioamateur uit de Zaanstreek, kreeg op een gegeven moment genoeg van het regelmatig binnenlopen van in de radio geïnteresseerde buurtbewoners en andere belang stellenden. In 1924 loste hij dit op door vanaf zijn radio-ontvanger een draadverbinding aan te leggen naar zijn buren. Die konden dan met een hoofd telefoon de uitzendingen beluisteren. Dit was dus danig succesvol dat zijn distributienet spoedig kon worden uitgebreid, waarbij de hoofdtelefoons wer den vervangen door luidsprekers. Voor twee kwart jes per week kon men op het net worden aan gesloten en thuis naar de uitzendingen luisteren. Dit idee vond grote opgang met gevolg dat Bauling al spoedig zijn eerste Nederlandse Radio Centrale oprichtte met distributiecentrales in de Zaanstreek, Alkmaar en omgeving, Amsterdam en Deventer. Vanwege een betere geluidskwaliteit en lagere kos ten in verhouding tot de aanschaf van een radio toestel, gaf de distributieomroep al spoedig een grote toename van het aantal aangeslotenen te zien. Dit was wel verklaarbaar: voor een radiotoestel betaalde men tussen de honderdvijftig en drie honderd gulden, een bedrag dat een arbeider in die jaren niet van zijn geringe salaris kon betalen. DRAADOMROEP -1- door Aat Wit „De familie Doorsnee zit bij me thuis STORINGVRIJ „Hoezo sttringrn/?" „Draadomroep, muteer! De mooiste programma's bet mooist!" „Vacht even! Hm?" „Door aan de kmf> te draaien. Prrstelt wel inteer af! M'n tram!" Ontvang binnen- en buitenland op de beste manier. Een Draad omroep-aansluiting brengt bet voornaamste* uit de aether, over eigen lijnen, glashelder in Uw huiskamer. Geniet er van alsof U erbij zit in de studio. Draadom roep-ontvangst is het product van vakmensen, die zuinig op Uw geld en Uw stroom zijn, royaal met de geluidskwaliteit! Word óók abonné en U hoort bet fijnste het best! *Als U in h« gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. gaah >twla|»r<« atudloklank

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 3