34- Hooi ruikt voor paarden anders dan voor geliefden In 1943 en '44 had je verplichte hooilevering voor de paarden van het Duitse bezettingsleger. Deze paarden hadden ze zonder betalen met tuig en al meegenomen, gevorderd, gestolen. Het hooi moest een goede geur hebben en stofVrij zijn. Het werd op het Kerkplein met de diesellocomotief in balen geperst. Tot 1953 waren de uitvaarten van overledenen naar de Algemene Begraafplaats voor mij indrukwekkend. De lijkwagen werd getrokken door twee zwarte paarden voorzien van grote zwarte dekens en de hoofdstellen van dit tweespan gingen getooid met hoge pluimen. Op de plek waar ik sta stapte de rouwende familie uit de volgkoetsjes die elk door een paard waren bespannen. De koetsen en paarden waren eigendom van de familie Wolfswinkel uit Noord Scharwoude nabij het voormalige spoorwegstation. Daar zag je een tiental zwarte paarden in het weiland. Memorabel is ook zaterdag de 21e september 1996 met de aanstelling van Hester Smits als de nieuwe dominee op 29-jarige leeftijd. Vanaf 11 november 1996 is Hester de opvolgster van mevr. M. Schiereck-Visser van "onze" hervormde gemeente. De aimabele predikante Hester Smits predikt dikwijls voor slechts 15 aanwezigen in de kerk. De frank en vrij ogende Hester heeft daarop het volgende gevonden. Op uitnodiging van Hester kwam op zondag 10 januari 1999 Huub Oosterhuis, en jawel, opnieuw een stampvolle hervormde kerk. Er moest toen zeker een honderdtal stoelen vanuit café De Rode Eenhoorn worden bijgezet in de kerk. Huub Oosterhuis in Nieuwe Niedorp. In 1960 werd hij tot priester gewijd in de orde van de Jezuïeten. Hij verliet de orde om te gaan trouwen. Zijn kinderen Trijntje en Tjeert van Total Touch genieten net als hun vader grote bekendheid in Nederland. De middag paste in de cyclus "Woorden van Waarde", al het Nieuwe bekoort, an de hemel zit gien bel, we worden geboren als originelen en sterven als kopieën. Vrijdag 29 maart 2002. Dominee Hester Smits neemt afscheid. Als morgen de kerk afbrandt kan ik daar niet echt mee zitten. De toekomst van de kerk interesseert me niet. De organisatie is niet bepalend voor geloof en inspiratie. Ieder mens heeft een geloof, de één gelooft, de ander gelooft het wel. Hester respecteert daarbij een individuele invulling van het geloof. Als alles wat je doet maar in het perspectief van Gods lof is. Of je dat doet met je handen, je hart, je hersenen of met je mond maakt niet uit. Van wetende kerk nu zoekende kerk. Zou de "Waarheid" ook veranderlijk kunnen zijn? Jezelf willen openen is de toverformule naar vrij zijn! De tijd gaat, zegt u? Oh, neen! Helaas, de tijd blijft. Wij gaan! Mijn geboortehuis, een klein oud boerderijtje gelegen aan de Ooijevaarsweg, werd in 1973 afgebroken, gesloopt. Waar thans het wachthokje voor de bus staat, naast het viaduct. Daar was ook nog een grote stolpboerderij, ooit bewoond door de familie IJs Poland. Die stond op een tiental meters van het café annex kruidenierswinkel. In het café een biljart met zes gaten. Van "moeder overste" Botman, Catharina Poland, een dominante vrouw, maar een van de goede soort. Zij heeft in haar café in de jaren 1944-'45 aan meer dan 2000 langskomende hongerige mensen warme koffie, melk en spijzen uitgeserveerd. Mijn Nieuwe Niedorpse klasgenoten herinneren zich allemaal nog wel haar winkeltje. Een puntzakje zwart op wit van 2 cent. Wat was het dan mieters op het plein. Zo tussen het snoepwinkeltje van

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 36