-33- In 1935 was ik, Arie Pijper, een kwajongen, staande op het plein voor één van de vier "Wetende Kerken." De nederlands hervormde kerk, de doopsgezinde kerk en de gereformeerde kerk, allen in de Dorpsstraat en de roomskatholieke kerk 't klooster aan de Ooijevaarsweg. Ik herinner me anekdotes, overleveringen en gesprekken over diegenen die niet meer lijfelijk aanwezig zijn. Kleine wondertjes die van bovenaf gestuurd lijken te zijn. De rooie dominee Schermerhom. Hij kreeg bij zijn afscheid juli 1929 zo'n 900 mensen in de stampvolle kerk. Hij was dan ook even beroemd als berucht. Eva Tiny Kraft Rothfusz, geboren 9 juni 1915, was predikante te Nieuwe Niedorp van 1942 tot 1945. Wie kan mij nog iets vertellen over deze periode toen zij hier diende? Ik weet nog van één van de meest bewogen diensten in die toen ook stampvolle kerk, de bevrijdingsdienst van mei 1945 van Gardiaan Fridelinus Huissen die een magistrale rede hield. Hij was "enkel" maar beroemd in zijn R.K.- klooster aan de Ooijevaarsweg. Zo'n 2000 onderduikers, doortrekkers enz. werden gevoed, gelaafd en onderdak verschaft gedurende 1944 en 1945. Ik werd door de gardiaan bij mijn voornaam genoemd en als er gevaar dreigde van de Duitse bezetter dan kon ik bij hem komen. Razzia's waren aan de orde van de dag. Ook het klooster ontkwam daar niet aan. Eind april 1944 kwamen 's morgens om half zeven Duitse soldaten in motoren met zijspan, Duitse herdershonden en een Duitse legerwagen. Ik denk dat de gardiaan toen de Duitsers op de hem eigen wijze heeft duidelijk gemaakt dat hij als dienaar in het huis van God onschendbaar was. In de jaren '30 van de vorige eeuw was de R.K.-raadsfractie nog van mening dat gemengd zwemmen, ook van kinderen, zedenkwetsend was en dat schaamtegevoel reeds op jeugdige leeftijd moest worden bijgebracht. Men trad vermanend op en met kerkelijke tucht dienden de ongehoorzamen tot inkeer gebracht te worden. Zo werd er ook geoordeeld dat de bewoners van "De Kolonie" aan de Westerweg ontucht pleegden en in onecht leefden. Wie tegen het naakt in opstand komt omdat het naakt is, bewijst dat hij uit het paradijs der schoonheid is verdreven. Wat grappig toch dat genen en hormonen zich helemaal niks aantrekken van het evangelie! Heden ten dage wordt op het Kerkplein tijdens de pinksterdagen nog steeds kermis gevierd. Dat was ook al zo in mijn jeugd omstreeks 1935. Ik zie nog de zweefmolen en de zuurstokken van Van Dam. Met Sint Maarten op 11 november flikkerde z'n dochter Mien (met je rood rood reuveltje) wat was overgebleven van de kermis met handenvol in onze tassen. Als je thuiskwam en de tas op tafel leegkieperde zat alles aan de zuurstokken vastgekleefd. Ik zie ook nog Jan van Dijk, na 1945 met z'n Katie in antiek in de luwte van de N.H. kerk in Winkel. Jan deed in molentjes, water- en kruitpistolen. Een doosje kruitjes kostte 2 cent, het pistool een dubbeltje (10 cent). Ik zie nog Sam van Drunen van Dirkshorn met schiettent en oliebollen. Hij was toen nog getrouwd met Corrie Bijkerk. In 1938 geleidde ik als 11-jarige op het Kerkplein al een éénjarige stier voor aan de keurmeesters van het N.R.S. Dat waren toen vooraanstaande veefokkers, o.a. Daan Kaan, toen nog burgemeester in de Wieringerwaard. Op een goed moment zei hij tegen mij: "Zet 'm nou er es goed neer joontje."

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 35