-29- 5, het aandrijfwerktuig een 4. Het ensemble krijgt vervolgens als weegfactor een 3, de situering een 2 en het gebouw zelf een 1 In genoemd boek zijn grofweg zo'n 1400 gemalen geselecteerd. Dat is nogal wat. Maar het meest verbazingwekkende is nu - hou je vast - dat Kolhorn met de eer gaat strijken! Het Schagerkogge-gemaal krijgt in ons land de allerhoogste waardering; met andere woorden de meeste punten, namelijk 184. Dat betekent op z'n minst dat niemand het zomaar in zijn hoofd moet halen om eraan te rommelen, laat staan het te slopen. Dan is waarschijnlijk echt de beer los. We lezen op blz. 48 van genoemd boekwerk enkele zinnen onder het hoofd 'Stichting en installatie' zonder al te technisch te worden: De installatie bestaat uit twee Pannevis horizontale schroefpompen met een capaciteit van 137 m3 per minuut. De installatie is geautomatiseerd, maar is verder geheel in authentieke staat. Er is sprake van een mogelijke vervanging van de installatie, wat op zijn minst te betreuren zou zijn- Onder 'Situatie en ensemble' lezen we o.a.: Het is gesitueerd in de bebouwde kom van Kolhorn in een gebied, dat als beschermd dorpsgezicht is aangemerkt. Een dienst woning is als bovenwoning in het gemaal geïntegreerd. Onder 'Gebouw' o.a.: Het gebouw toont een ongeschonden architectuur met herken bare functionele elementen. Het hooggeprezen Schagerkogge-gemaal te Kolhorn aan de voet van de Westfriesedijk, met links café-restaurant De Roode Leeuw en rechts beneden - hier nauwelijks zichtbaar - de Hoogsloot. De voormalige dienstwoning bevindt zich op de eerste verdieping en wordt ook nu gelukkig nog als woning gebruikt, zodat het gebouw niet uitnodigt tot vandalisme.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 31