Mientweg bij Lutjewinkel. Het wat aftandse bouwwerk staat er nog steeds en is vanaf de Westffiesedijk nog wel als zodanig herkenbaar. Het machinegebouw bij onze Kostverloren molen moet hier natuurlijk ook genoemd worden. Dat is heel goed zicht baar vanaf de Kanaalweg. Het gebouwtje van het Schrinkkaag-gemaal uit 1951 aan de Kolhornerkade vindt men wellicht te weinig interessant en voor zijn opvolger uit 1992 geldt mogelijk hetzelfde. Uit datzelfde jaar zijn nog wel een paar kleintjes te noemen, maar die lijken voor onze geschiedenis op dit ogenblik nog niet of nauwelijks van belang. De meeste zijn uiterst functioneel en doen in het algemeen bitter weinig pogingen het oog te strelen. Een uitzondering treffen we bij de Kromme Gouw, ook weer onder Kolhorn. Wat daar met zorg is neergezet mag best gezien worden! Men wilde dit bijzondere gebied met de slingerende Gouwsloot, de restanten van het oude schutsluisje en de pas uitgegraven 'nieuwe natuur' in de Weerepolder niet met alleen maar een kil technisch werk opza delen. (Alleen jammer van dat kennelijk noodzakelijke hekwerk.) De voorganger uit 1932 staat wat verderop en wel op de oude molenwerf en is eigenlijk niet of nauwelijks als gemaal te herkennen omdat de woonfunctie verreweg de overhand heeft gekregen. Dat geldt eigenlijk ook voor het zogenaamde W.O.L.polder-gemaaltje tussen 't Veld en de Westermoerbeek vlak bij het begin van de Raaksmaatsweg. De woning van de machinist met zijn gezin was hier aanzienlijk groter dan het aanbouwt) e voor de machine. -26- Het oude markante machinegebouw van het Niedorperkogge(boezem)-gemaal.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 28