-24- Speelmolens Wat de molen aan de Oosterweg betreft zou ik hier nog graag een aantekening willen maken. Ik denk dan aan die mooi geknutselde maar zeer opvallende wipmolen die naar mijn smaak beter weggelaten had kunnen worden. Juist om datgene waar het nou écht om gaat nog wat vollediger tot zijn recht te laten komen. Maar molenaars kijken in het algemeen nogal technisch tegen hun molens aan. En ze interesseren zich beroepshalve ook voor andere typen. Zo mogen ze graag zo'n nage bouwde wipmolen op het erf zetten. Soms gaat het alleen om kleine eenvoudige molentjes die her en der een plaatsje krijgen. Als de wieken maar draaien. Zo heb ik eens ergens in Zuid-Holland in de buurt van de Oude Rijn rondom een prachtmolen een veertigtal van die flutmolentjes geteld. De molenaars claimen al heel lang, dat hun zogenoemde 'speelmolens' gewoon op het molenerf thuis horen en datje er dus eigen lijk niks van mag zeggen. Een enkele keer worden de namaakmolens echter zó hoog opgebouwd dat je de echte bijna niet meer van de imitatie kunt onderscheiden. Zoiets geks valt bijvoorbeeld te aanschouwen ergens aan de zuidkant van de Wog- meer. (Je moet er even een zijweggetje voor in om deze vorm van huisvlijt goed tot je door te laten dringen.) De molenaar van De Vier Win den aan de Korte Langereis kon er trouwens ook wat van. Maar tegenwoordig valt het mee. Net als bij de Oosterweg beperkt men zich hier tot één grote wipmolen. (Afgezien van een beschei den niemendalletje.) Maar het blijft vreemd, dat men blijkbaar niet inziet dat het allemaal ten koste gaat van de hoofdzaak, het eigenlijke monument. Als men een foto van een molen wil maken is het vaak lastig of zelfs onmogelijk om de opdringerige imitaties buiten beeld te houden. Het is voor mij moeilijk te begrijpen dat Monumenten zorg en andere betrokken in- Zó gek zie je het gelukkig maar zelden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 26