kreeg dan een bewijs van hem, datje het kon halen in Kolhorn waar de keuringsdienst een opslagplaats had van goedgekeurd zaaizaad. De hoeveelheid was ruim toegemeten en ik hield er haast een mud van over, zodat we dat voor brood konden gebruiken. Toen ik die tarwe haalde met paard en wagen (ook voor Dirk) was ik nog getuige van de exercities van een Duits strafbataljon. Die Duitse soldaten werden werkelijk op beestachtige wijze door hun eigen mensen afgejakkerd: 'looppas, liggen, opstaan, weer liggen, weer looppas...' Maar ik dwaal af. Wij begonnen dus ook tarwe te verbouwen en konden zodoende zelf goed brood eten en familie, buren en vrienden aan wat broodgraan helpen. Soms schoot er voor de levering niet veel over. Dat is echter altijd goed gegaan. Iedereen teelde slecht! Toen de eerste jaren de geallieerden niet in staat waren tegen de Duitsers uit te komen, waren er hier ook velen die de militaire prestaties van Nazi-Duitsland hoog aansloegen. Maar toen de Anglo-Amerikanen eenmaal kwamen opzetten was het met de Duitse overwinningen gedaan. Het heeft lang (te lang) geduurd voor de invasie kwam (juni 1944), maar toen die er was hadden de moffen hun matten wel kunnen rollen, want de nederlaag stond vast. In ons dorp hadden wij toen als burgemeester de heer P. Pluister. Hij was ingezetene van ons dorp en werd na de dood van de geliefde burgemeester A. Visser tot dat ambt verheven. Hij was wel een goede burgemeester voor de gemeente, maar beginselvast heid was niet een van zijn deugden. Maar er moet gezegd, hij heeft het de dorpelingen niet moeilijker gemaakt dan waartoe hij door de Duitse overheid gedwongen werd. Maar je begrijpt wel, dat wij met zo'n burgemeester voorzichtig moesten zijn, temeer daar er in Nieuwe Niedorp velen de Duitse kant opgingen. Ik geloof, dat wij als boe ren nog het beste af waren. Een boer staat vroeg op, werkt de hele dag, veelal in de buitenlucht, is 's avonds lichamelijk vermoeid en geniet veelal een gezonde slaap. Hoevelen in de ste den zullen er niet geweest zijn van wie het zenuw gestel totaal in de war raakte? Wij hadden ook onze zorgen en onaange naamheden, maar het was toch anders. -21- Een foto uit de tijd dat de boerderij nog over een fraaie ophaalbrug beschikte. Daar bevindt zich nu de toegang tot de Zwagermanstraat.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 23