De NSB'ers, de nazi volgelingen hadden de lei ding. Of ze bekwaam wa ren of niet, dat kwam er niet op aan. Wij moesten contributie betalen en als wij het niet deden moesten wij er toe gedwongen wor den. Ik moest 9,50 beta len, maar ik deed het niet. Toen kwam er een dwang bevel en werd het 10,50. Wij hebben nooit betaald en zijn er doorgelopen. Er is zoveel gebeurd waarover je de schouders kon ophalen. Veel boeren hebben betaald, maar onder de katholieken en gereformeerden waren er heel wat die het niet deden en er veelal doorliepen. Ja, wij waren wel ingedeeld bij die landstand, maar niemand had iets te vertellen. De leiding bedisselde alles en wij mochten betalen. Ook kwam er een vee-levering. Er is in die jaren een derde van de Nederlandse veestapel afgeslacht. Dat moest ook wel, want veevoeder uit het buitenland kwam niet meer aan en wat hier was hebben ze weggestolen. Toen de Zaanse pakhuizen leeg waren was het werk daar meteen ook op en konden de arbeiders naar Duitsland toe, om in de oorlogsindustrie te werken. Ze hadden het goed voor elkaar. Ook kwam er een verplichte scheuring van grasland. Eenmaal heb ik gescheurd. Dat was in de herfst van 1941. Het volgende jaar moest ik weer scheuren, maar toen heb ik het overgedaan aan een ander met bijbetaling van 240,00. Al spoedig bloeide de zwarte handel op. De prijzen voor de land - en tuinbouwproduc ten werden vastgesteld en daar had je ze voor te leveren. De mensen in de steden, maar ook wel in de dorpen kregen langzamerhand van alles te weinig en probeerden buiten de distributie om wat te kopen, vooral tarwe, bonen, erwten, aardappelen en vlees en vet. Toen had je het! Sommige boeren, bouwers en tuinders deden er maar al te graag aan mee. De boeren hielden wat van de melk achter, maakten clandestien wat boter en kaas en verkochten soms voor fantasieprijzen wat varkensvlees enz. Ook de slagers lieten zich niet onbetuigd. Velen zijn er schatrijk mee geworden. Wij niet. Dirk en ik deden er niet aan mee en hebben dat volgehouden. De mensen konden een beperkte hoeveelheid melk van ons krijgen voor leveringsprijs. Dat was al spoedig 20 cent per liter en op het laatst 25 cent. Tarwe verbouwden wij nooit, maar noodgedwongen begonnen wij er mee. Het beno digde zaaizaad moest je aanvragen bij de plaatselijke bureauhouder te Schagen. Je -20- Links de woning van Piet Zwagerman en rechts, tussen het hoge huis en de kruidenierswinkel van Blokker, de winkel van Coops. De kapperszaak van Rougoor staat er jammer genoeg nèt niet op.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 22