enige tijd bij elkaar waren, maakten ze ruzie en maakten daarbij veel lawaai. Ze waren beiden heel doof en gebruikten daarom een hoorn. Ieder aan een kant van de tafel en dan maar foeteren tegen elkaar. De oude vrouw werd dan zo nijdig dat ze de hoom op de tafel gooide en dan kon Aaltje schreeuwen wat ze wou, maar moeder hoorde er vast niets meer van. In februari 1940 overleed onze schoonzuster, de vrouw van broer Dirk, Aalje Lange- dijk in de ouderdom van 63 jaar. Zij hadden geen kinde ren. Lang was ze reeds hart patiënte geweest en hoewel ze de laatste weken bedlegerig was geweest, kwam haar dood onverwacht. Zij is voor veel narigheid gespaard ge bleven. De begrafenis viel op een bitterkoude dag. Mijn broer verloor heel veel aan haar. Onze oudste zuster Aaltje woonde reeds bij hen en heeft toen het huishouden gedaan tot aan zijn dood. Dirk kon zijn vrouw slecht vergeten en iets wat hij van zijn jeugd af gedaan had, deed hij nooit meer, namelijk zingen. Hij had een heldere lichte tenor en zong goed. Meestal liedjes die hij had gezongen bij de zangvereniging Thalia in Hoogkarspel. Maar na de dood van zijn vrouw was het over. Op de vroege morgen van vrijdag de tiende mei begon voor Nederland de oorlog. Een, wat men noemt, laffe overval! Misschien dat aan de oostgrens reeds voor het middernachtelijk uur gevochten werd, maar hier in Noord-Holland begonnen de bombardementen op verschillende doelen omstreeks twee uur in de morgen. Een paar dagen tevoren was ik toevallig ziek geworden. Broer Dirk, die altijd heel vroeg te melken ging, zag de luchtaanvallen boven Bergen. Weldra deden de Duitsers aanvallen op de verdedigingswerken van Den Helder en bombardeerden ze de binnenstad van Rotterdam. Enige dagen later hadden ze ongeveer heel Nederland bezet en generaal Winkelman capituleerde Op de vrijdag van de eerste aanval kwam onze schoondochter met een vriendin die toevallig bij haar logeerde, op de fiets uit Den Helder omdat je kon verwachten dat het daar raak zou lopen. Het is niet zo slecht afgelopen als werd gevreesd. De moffen dachten zeker 'Den Helder komt vanzelf wel' en dat is dan ook gebeurd. Jan heeft de gevechtsvliegtuigen van de moffen wel boven zich gehad, maar hij is er goed afgekomen. De dag van de overgave heeft hij de complete kas onder de soldaten verdeeld. -18-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 20