-17- Rita kon wel terugkomen in het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar, maar moest weer als eerstejaars beginnen, terwijl ze bijna twee jaar achter de rug had. Dat was voorschrift, werd er gemeld, want ze was langer dan een half jaar weggeweest. Dat namen moeder en ik niet. We hebben Rita er niet meer naar toe laten gaan. Onze financiële toestand was in de dertiger jaren verre van rooskleurig. Toen moeder overleden was hebben we een oude dame in huis genomen voor zo'n tien gulden per week. Het was de weduwe van de gemeente-secretaris Jacob Kuilman. Ze was slecht ter been. Co kon goed met haar opschieten en ik ook, hoewel ik niet zoveel met haar te maken had. Ze had een zit-slaapkamer met een keuken en kreeg van ons haar middagmaal. Voor haar brood zorgde ze zelf en ook voor het onderhoud van kamer en keuken. Het was toen wel een heel goedkope tijd, maar je begrijpt wel, dat wij er toch niet vet van werden. Een jaar voor haar dood kreeg zij een beroerte en vanaf die tijd verzorgden wij haar geheel en hadden toen 15 per week. Ik wil nog iets vertellen over de zo genaamde oude vrouw. Haar jongste dochter Aaltje woonde in Alkmaar en kwam nogal eens bij moeder op bezoek. Maar het boterde niet erg tussen hen. Altijd als ze Na de dood van de oude vrouw, zoals wij haar altijd noemden, kregen wij weer een andere dame in die kamer. Het was een ongetrouwde juffrouw van 55 jaar. Haar naam was Corrie Kuilman, dochter van Dirk Kuilman en een volle nicht van de oude vrouw, 't Was een beetje een steile dame, een echte oude jongejuffrouw. In haar werkzame leven was ze apothekersassistente, een be roep waar ze heel trots op was. Ze wilde dat dit uiteindelijk ook vermeld zou worden op de grafsteen, net zoals bij haar overleden zuster, maar om de een of andere reden is dat niet gebeurd. (Het graf van haar en haar zuster bevindt zich op één der achterste rij en van de gemeentelijke begraafplaats.) Zij zorgde geheel voor zichzelf en wij ver huurden dus enkel de woning aan haar voor, ik meen, 4,50 per week. Tot haar zeventigste, herfst 1953, heeft zij in ons huis gewoond. Voor die 4,50 waste Co ook nog voor haar. In het bejaardenhuis heeft ze nog heel wat jaren geleefd, aanvankelijk op een eigen kamer, maar op 't laatst tussen de gordijnen op een ge meenschappelijke zaal. Dat zal haar niet licht zijn gevallen. Cornelia Kuilman (1883 - 1962), een 'oude jongejuffrouw' van wie het beroep vermeld had moeten worden op de steen...

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 19