Het levensverhaal van Piet Zwagerman, deel XV -15- Er waren in die tijd veel jonge onderwijzers die op de vol gende manier aan de slag kwamen: als het vereiste leer lingenaantal net niet hoog ge noeg was om een onderwij zer aan te stellen, werd een kwekeling met akte ge vraagd; die waren er toen bij bosjes. Onze zoon heeft toen geluk gehad. In Zuid-Schar- woude werd een onderwijzer gevraagd voor - ik meen - een middenstandscursus. Het be zit van de akte boekhouden en handelsrekenen strekte tot aanbeveling. Jan solliciteerde en was de enige van de sol licitanten die de akte bezat. Dus moesten ze hem wel be noemen. Hierdoor raakte hij in kennis met de vorige onderwijzer aan die cursus, de heer Dulle- mond die leraar was aan de ulo-school te Noord-Schar- woude. Daar hadden ze ei genlijk nog een leerkracht nodig, maar het aantal leer lingen was nog iets te laag. Zo kwam Jan bij het ulo. Hij bleef er en eind september 1952 is hij daar hoofd geworden. Niet zo goed ging het met hem in dienst. Na een cursus voor sergeant-majoor administrateur werd in hij Den Helder geplaatst en werd hij al spoedig sergeant. Op een keer stond hij vriendschappelijk te praten met een vroegere buurjongen, Jan Blokker, toen een officier dat zag en er zich aan ergerde. Het liep nogal aan en Jan was zeker niet onderdanig genoeg. Toen hij bij ons thuis was kwam er bericht, dat hij zijn uniform moest opsturen. Hij was zijn strepen kwijt. Jan zocht zijn zootje bij elkaar, maar van opsturen kwam niets. Piet Zwagerman uit Nieuwe Niedorp (1884 - 1977). Zijn naamgenoot uit Winkel (zie blz. 11 infoblad nr. 41) was - voor zover bekend - geen familie.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 17