-13- Onderaan de Omringdijk Iets heel eigenaardigs staat op blz. 102: men zou de fietsers onderaan de Omringdijk willen laten fietsen. Dat is wel veiliger maar men mist dan juist het dubbele plezier van een ritje op ons langste Nederlandse monument en een riant uitzicht naar beide kanten. Je reist toch ook niet naar China om daar onderaan de Chinese muur te lopen? Een uiterst vreemd voorstel. Wat men eigenlijk onder 'versterking van de ruimtelijke structuur' bij de stedelijke ontwikkeling verstaat is me absoluut niet duidelijk. Er wordt een regeltje gewijd aan het voormalige veilinggebouw. 'Dat dient behouden te blijven!' 't Staat er duidelijk met zoveel woorden. Waarvan akte. Vervolgens heeft men het over 'Inbreiding en verdichting'. Wellicht hoort dit bij 't eigen jargon. Taalkundig hoort hier natuurlijk inbreiing te staan, wat dan zoveel betekent als gebruik maken van een vrijkomend terrein binnen de bebouwde kom voor wat extra woningbouw. Bijvoorbeeld bij de voormalige fietsenfabriek. Maar men vergist zich ook wel eens in de topografie. Zo heeft men het over de Boomervaart als de Westerlangereis bedoeld wordt. Dat heb je soms met vreemden. Achterkanten Onder 'Landschappelijke Overwegingen' lezen we bij 't Veld dat men het open landschap wil behouden en dat er alleen gebouwd moet worden aansluitend aan bestaande bebouwingsconcentraties. Een tweede uitgangspunt is het behoud van de fysieke en landschappelijk waarneembare dorpsrand, zowel van binnen uit (ritme, typologie en dichtheid) als van buitenaf. Men heeft 't dan over de 'groene, gevarieerde achterkantsituaties' van de voormalige agrarische erven, die de grens van het dorp en de historische ontwikkeling zichtbaar maken. Dat klinkt allemaal zeer imposant om niet te zeggen overdreven als het er gewoon om gaat of een achterkant wel de moeite van het aanzien waard is en geen mengelmoes zonder enige harmonie. Er zit nogal wat verschil tussen onze diverse achterkanten, net zoveel als tussen die veel geprezen open ruimten. Dat zie je maar weer bij dat fraaie landelijke stuk tussen de Tolkerdijk en het zuidelijke bedrijventerrein van Schagen (met dat opdringerige tuincentrum Bos). Onze provincie vindt het eigenlijk zonde als dat landschap grotendeels naar de knoppen zou gaan met zo'n nieuw bedrijventerrein, ongeacht of er eerder toestemming voor gegeven is. Waarom heeft men niet gewoon voor Wieringerwerf gekozen? 't Is (was) maar een ietsje verder en men zit nota bene aan de hoofdweg tussen Amsterdam en Leeuwarden. Wat wil men nog meer? Er is langzamerhand al genoeg schade berokkend aan ons landschap! Helaas blijkt er geen terug meer mogelijk. Er is al teveel geïnvesteerd. Een van de mooiste open weidelandschappen binnen onze gemeente was tot voor kort vrijwel onbeschadigd te vinden zo rondom de Leekerweg/Weereweg, met in de verte de aardige contouren van Kolhorn en Haringhuizen. Met recht het fraaie groene hart van Niedorp. Helaas blijkt er toestemming gegeven om een reusachtige ligboxenstal naast de Hoogsloot te bouwen. Er zal op z'n minst wel een economische reden voor zijn, maar het is naar mijn smaak landschappelijk hoogst betreurenswaardig. Eeuwig zonde! De boer kunnen we niets kwalijk nemen. Voor hem geldt uiteraard dat het

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 15