Ratjetoe Maar goed, laten we van deze wat discutabele historische inleiding afscheid nemen en nog eens wat verder kijken. Men heeft het over 'verstedelijking' die mogelijk moet zijn onder strikte spelregels. Gemeenten krijgen de ruimte om in 'zoekgebieden' verste delijking mogelijk te maken. Men heeft het over stedelijke en landschappelijke kwaliteiten. Hieruit blijkt dat men eenvoudig alle uitbreiding buiten de oude lintbebouwing verstedelijking noemt. Dat is heel iets anders dan de buitenstaander er onder verstaat! Dat moge duidelijk zijn. (Voor dit eigen jargon zou een begrippenlijst niet misstaan.) Op blz. 63 heeft men het over een 'hoog ambitieniveau t.a.v. de beeldkwaliteit' van een regionaal bedrijventerrein van 30 ha ten zuiden van Schagen. Dit merkwaardige taalgebruik kan niet verhelen dat sommigen, waaronder de provincie, het landschap daar ter plekke eigenlijk te waardevol vinden, om er zo'n terrein in te richten. Je kunt je trouwens afvragen of er wel bedrijventerreinen bestaan met een prettige uitstraling. Meestal wordt het een ratjetoe van utiliteitsbouw naast wat architectonische uitschieters. Het al aanwezige bedrijventerrein ten zuiden van Schagen is daar ook een typisch voorbeeld van. Zelfs de vestiging van een groot tuincentrum met z'n kassen op de zuidelijke punt levert (waarschijnlijk tegen de verwachting in) een twijfelachtige bijdrage aan het geheel. Daar fleurt de boel niet echt van op. Een drietal heel aardige stolpboerderijen, waarvan er twee opnieuw zijn opgebouwd, probeert een waardiger afsluiting te vormen tussen nijverheid en boerenland. Althans, zo lang als het duurt.. -10- Dit aardige landschap pal ten zuiden van het Schager bedrijventerrein Witte Paal houdt momenteel de adem in.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 12