aanleg van de zijdewind tussen Valkkoog en de Langereis noodzakelijk! Anders liep om de haverklap een groot deel van het Niedorper gebied onder water. Onze lintdorpen zouden ontstaan zijn door het aaneengroeien van kleine terpen op de kreekruggen. Dat geldt uiteraard al sowieso niet voor 't Veld, dat zich pas in de 19e eeuw tot een lintdorp heeft ontwikkeld. Maar verder is deze stellingname binnen onze gemeente ook zeer discutabel. Dijken, ruggen en terpen Dat oude kerken op een verhoging stonden wil nog helemaal niet zeggen dat in hun directe omgeving onze dorpsbewoning ook op (huis)terpen zou zijn ontstaan. Bij Winkel wordt trouwens een uitzonderlijke notitie gemaakt. Dat zou langs een 'polderdijk' zijn ontstaan. 'Welke polder?' vraag je je dan meteen af. Ver voor 1500 was hier vast nog geen sprake van polders zoals wij die kennen. Of wordt hier misschien een oude kwelderdijk bedoeld? Onmogelijk. De Zuiderzee was ons indertijd nog niet zo dicht genaderd! Kennelijk weet men hier ook weer niet goed wat er onder een polder verstaan wordt. Men beweert ook rustig dat de eerste polder in Niedorp door omdijking is ontstaan zonder aan te geven waar we die zouden moeten zoeken. Verder is men hier waarschijnlijk weer eens in de war met een droogmakerij. Om terug te komen op die dorpsdijk in Winkel: er is net zo veel voor te zeggen om die dan ook maar in Nieuwe Niedorp te veronderstellen. Ook daar is een hoge zijde die nog niet zo lang geleden officieel de Hoogzijde werd genoemd. Zo'n hogere kant -8- - Enkele wateren rond de voormalige kosterswoning achter de Willibrorduskerk in Haringhuizen Van hieruit zouden haringschepen via Kolhorn het ruime sop kiezen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2004 | | pagina 10