't Horntje in Oude Niedorp, genoemd naar de hoek in de zijdewind, is gesloopt. Het stond daar zo aardig notabel te wezen (toen die grote schuur nog niet was gebouwd). Maar wat er voor in de plaats wordt gezet ziet er indrukwekkend uit. Misschien domi neert het straks de omgeving iets te veel. Hetzelfde geldt eigenlijk voor het grote huis met de luiken dat aan het oosteind van Nieuwe Niedorp is gebouwd. Dat rijzige huis is wel erg groot in vergelijking met de buren. Maar wellicht wordt dat nog enigszins opgelost door een passende erfscheiding. Dat is in Winkel bepaald niet gelukt tussen het uitermate charmante tuindershuis nr 23 en de buitengewoon robuuste villa ernaast. Aan de Langereis heeft een boerderij intussen een bijzonder geslaagde aanbouw gekregen. Kijk er in 't voorbijgaan eens naar. 't Is het waard. Nummer 22! Graag wil ik nog wat woorden wijden aan het oude marktgebouw dat volgens sommi gen op de nominatie staat om binnenkort gesloopt te worden. (Zie foto info 39, blz.12.) Het is de enige duidelijke herinnering aan de befaamde Winkeler fruitteelt uit het begin van de 20e eeuw. En zolang het niet uit zichzelf in elkaar stort dient het naar mijn smaak te blijven staan. Een monument hoeft bepaald niet fraai te zijn. Maar het levendig houden van een belangrijk stuk West-Friese tuinbouwgeschiedenis vraagt misschien meer dan normale verbeeldingskracht. Historisch Niedorp zou graag de vroegere topversiering in ere herstellen! Krijgt het bouwwerk weer wat meer body! -2- Jan Keuken Een pronkjuweel in aanbouw naast de voormalige trambaan.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2003 | | pagina 4