-30- In Winkel werd het onderhoud van de schulpweg alsmede dat van het loopstraatje door het dorp per 3 jaren uitbesteed. De aannemer moest op de schulpweg jaarlijks een laag schelpen aan brengen van 5 duim dikte (12 lA cm), op een breedte van 10 palmen (1 meter). In het midden van de weg mocht uitsluitend de beste kwaliteit Noordzeeschelpen worden gebruikt. Zowel in Winkel als in Nieuwe Niedorp was langs de huizen een loopstraatje gelegd van gele steentjes ter breedte van 1,5 meter. Hieruit blijkt dat er voor de voetgangers goed werd gezorgd. De in 1844 met schelpen verharde weg liep van de Westfriese dijk door Winkel en Nieuwe Niedorp tot aan de gemeentegrens met Oude Niedorp, even voorbij "Koetenburg". Ondanks vele protesten van o.a. het provinciaal bestuur, bleef Oude Niedorp weigeren deze doorgaande weg over de Leijerdijk eveneens met schelpen te verharden. Aan het provinciaal bestuur werd bericht dat de raad der gemeente niet genegen was om de Leijerdijk te verharden aangezien alle wegen in Oude Niedorp van oudsher reeds bestaan uit klei of aarde. Gedurende een 10-tal jaren bleef deze toestand ongewijzigd, waarmee het doorgaande verkeer van en naar Alkmaar geen dienst werd bewezen. Heffing voor wegverbetering Onder druk van de vele inwoners die aan de nog steeds onverharde buitenwegen woonden, dienden de gezamenlijke gemeentebesturen van de Niedorpen en Winkel in 1852 een rekwest in bij het provinciaal bestuur. Hierin vroegen zij toestemming om ten behoeve van een verharding der buitenwegen van de aanwonenden een jaarlijkse bijdrage te mogen heffen van 1 per bunder grondbezit. Een aantal boeren in bezit van veel landerijen, tekenden tegen dat voornemen bezwaar aan bij de minister van Binnenlandse Zaken. Gedeputeerde Staten konden met deze regeling geen genoegen nemen omdat zij van mening waren dat een gemeentebestuur geen bevoegdheid bezat onwilligen te dwingen de aan hen opgelegde aanslag van bundergeld te laten voldoen. Er diende eerst een scheiding tussen gemeente- en polderbelangen te komen, waarna een polder- of bannebestuur de verbetering van de wegen ter hand kon nemen. In 1858 was de oprichting van een bannebestuur in het district Oude Niedorp een feit en werden de meeste wegen verhard met grind en in het midden een paardenpad van straatklinkers. Op enkele wegen, waaronder de weg door het dorp Oude Niedorp, kwam een verharding van straatklinkers. Verbetering van wegen in Oude Niedorp Per 1 januari 1927 werd de weg door het dorp Oude Niedorp via 't Verlaat tot en met de Weel en de Rijdersstraat in 't Veld, door de gemeente van de banne overgenomen. Twee jaar later ging de weg in de Zuiderbuurt met de Skarpetweg eveneens in onderhoud en beheer over naar de gemeente. De genoemde wegen werden al spoedig verbreed en van een asfaltverharding voorzien. Dit werk is uitgevoerd door "N. V. De Geruisloze Weg" uit Heemstede voor een bedrag van 4,25 per m Op de gevaarlijke kruising van de Dorpsstraat met de Zuiderweg werd een verkeersspiegel geplaatst. Vanuit de protestantse raadsfractie was tegen dit voorstel veel verzet. Vooral de heer J. van Zoonen vond het zeer onredelijk dat de gemeente voor de kosten opdraaide terwijl 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2003 | | pagina 32