-14- Pas in 1544 vernemen we van het bestaan van de Leijer molen, de Westerkamper - en Oosterkamper molen, verder een molen bij Winkel op nieuw bedijkt land en nog een extra molen in de Niedorper polder. Er waren er dus vijf bijgekomen in de loop van zo'n dertig jaar. Elet kan best zijn, dat onze Kostverloren molen al vóór 1500 is neergezet, we weten het niet, maar laten we voor het gemak maar dit mooie jaartal aanhouden. Het is het ge boortejaar van de beroemde Karei V en het geldt tegelijkertijd als de eindstreep voor de Middeleeuwen. Polders De geschiedenis van onze molen is uiteraard nauw verbonden met de Kostverloren polder die ook wel de polder Verloren Cost werd genoemd wat natuurlijk hetzelfde betekent. Een polder is eenvoudig gezegd een gebied waarvan de waterstand geregeld kan worden. Gek genoeg blijken de meeste Nederlanders dat niet of niet meer te weten. Onder pol der verstaan ze dan graag een vlak en leeg landschap met 'liefst' veel grazige weiden en wat boerderijen. Zo krijg je van die hele rare dingen als de naam voor een apparte mentencomplex aan de rand van Schagen: 'Polderzicht'.. Hoe verzinnen ze het. Alsof het zelf niet in de polder staat. Of de naam voor een nieuwe landingsbaan bij Schiphol: Polderbaan. Alsof de andere banen niet in de polder liggen. Dat ook steden in een of meer polders liggen is voor velen helemaal onbegrijpelijk. Nederland Polderland... Waarom weten we niet meer waar we wonen?? Zelf woon ik al zo'n dertig jaar in die zogenaamde Kostverloren polder. Die wordt hier echter aan de zuidelijke kant van het Kanaal Omval - Kolhorn bemalen door de Ooster polder molen, 't Is niet anders. De zelfstandigheid en daarmee de identiteit van allerlei vroegere polders is inmiddels grotendeels opgeheven. Ze zijn verenigd net als zo veel gemeenten. De waterstand in het noordelijk deel van de Kostverloren polder wordt tegenwoordig geregeld in het volautomatisch werkende gemaal aan de Kamperweg dat zonder problemen diverse oude polders en poldertjes tegelijk voor zijn rekening neemt. Kostverloren Laten we terugkeren naar het verleden toen alles nog kleinschalig en overzichtelijk was. Onze Kostverloren polder heeft een naam gekregen die onmiskenbaar aangeeft dat de aanvankelijke bepoldering van het gebied een grote tegenvaller was. Het geïnvesteerde geld kwam er niet uit. (Zo weten we ook van een Huize Kostverloren, een voormalig kasteeltje aan de Amstel, dat de ondergrond te slap was om de zware muren te dragen. Dat had natuurlijk zeer vervelende gevolgen. En zo zullen er in ons land nog wel meer voorbeelden te vinden zijn.) Het meest bijzondere van de Kostverloren polder was misschien wel dat hij een com plete ringsloot kreeg, alsof het hier een droog te malen meer betrof. Driekwart van die ringsloot was echter allang aanwezig voordat het laatste stuk, de Nieuwe Sloot in 't

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2003 | | pagina 16