-32- De woning Dorpsstraat 7 te Oude Niedorp Door enkele inwoners uit de gemeente zijn wij benaderd met de opmerking dat men min of meer geschokt is dat dit pand met een beeldbepalende voorgevel eind oktober 2002 is afgebroken. Men vraagt zich daarbij af of dit niet voorkomen had kunnen worden. Ons antwoord in deze is dat de sloop van het pand tijdig in o.a. "De Niedorper" door de gemeente bekend is gemaakt en dat eenieder daar gemotiveerd bezwaar tegen kon maken. Daar is geen gebruik van gemaakt. Ook de stichting "Historisch Niedorp" heeft niet gereageerd omdat dit alleen kans van slagen zou kunnen hebben indien het pand op een monumentenlijst staat vermeld. Dat is niet het geval. Als pleister op de wonde kunnen wij melden dat er over enige tijd een in het dorpsbeeld passende woning met een landhuisachtige uitstraling genbouwd zal worden. Vóór 1890 woonde op deze plek Arie Wonder, "landman" en burgemeester. Het beroep van "landman" zouden we thans omschrijven als agrariër. Wonder was n.1. behalve burgemeester tevens veehouder met veel land in Oude Niedorp. Van 1890 tot 1914 was J. Wonder, "landman", eigenaar van het boerenbedrijf In 1905 ging de boerderij in vlammen op om vervolgens in 1906 te worden herbouwd. Zoals u op de foto ziet werd het een deftig herenhuis. Oorspronkelijk stond aan de achterzijde een boerderij gedeelte. Van 1914 tot 1931 was A. Strijbis eigenaar/bewoner van het pand. Hij was veehouder. In 1931 werden de boerderij en landerijen gescheiden verkocht. Het herenhuis met de aangebouwde boerderij kwamen toen in bezit van Pieter Blokker die het in 1954 verkocht aan Arie Blokker. Vanaf omstreeks 1966 was de zoon Jaap Blokker eigenaar/bewoner van het pand. Zowel vader Arie als zoon Jaap waren kermisexploitant. De woning droeg de naam "De Hom". Deze was namelijk gebouwd bij de scherpe hoek of "Hom" van de Dorpsstraat met de Zuiderweg. In het verleden was het gedeelte Dorpsstraat vanaf't Verlaat tot aan het kruispunt en vervolgens van de Zuiderweg naar de Langereis, een waterkerende dijk van de in 1629 drooggemalen Heerhugowaard. door Aat Wit Nieuwe Niedorp, oktober 2002

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2002 | | pagina 34