Met kleine groepjes, een rookverbod en een 'op eigen risico' zou er toch wat mogelijk moeten zijn. Om terug te komen op onze luchtwachtposten: West-Friesland telde er naast Barsingerhorn nog vijf. In Sint Pancras een toneelzaal, in Spanbroek een luchtwacht- toren, in Schellinkhout een bunker, in Enkhuizen een opslagplaats voor zaden en in Medemblik een minuscuul torentje van 2.52 meter (afgezien van de borstwering). Dat moet haast wel op de Westfriese Omringdijk hebben gestaan, zou je zo denken. In elk geval hebben we bij dit alles te maken met echte nationale geschiedenis waarvan Barsingerhorn tijdens de Koude Oorlog toevallig een onderdeel heeft mogen vormen. Verbeteringen en aanvullingen: Terug naar het Rembrantszhuis (nov. 1999) Hoewel, naar men zegt, geschiedenis altijd weer wordt herschreven, blijft het aanvullen of verbeteren van teksten soms te lang op zich wachten. Vooral voor de genealogen onder ons kan dat ongewenste gevolgen hebben. Vandaar. Van een broer van Dirck Rembrantsz, Cornelis, kennen we inmiddels de echtgenote: Aefgen Pieters. Er wordt i.v.m. een recht van overpad gesproken over een Meester Oorwater. Dat is in elk geval niet juist. Het lijkt hier om Meester Heijndrick Spoorwater te gaan, maar we zijn er niet zeker van. De naam is slecht leesbaar en komt wat vreemd op ons over. Jan Smit wordt niet correct geciteerd: Er gaan bij de brand in 1639 geen tientallen zonnewijzers verloren, maar een 'blok hout met modellen' van zonnewijzers en dat is uiteraard heel wat anders (zie Jan Smit 'Dirck Rembrantsz van Nierop' deel 1, blz.13). Broer Jacob blijkt volgens het testament al vóór Dirck overleden te zijn. In 1687 verkoopt Jan Jansz. de bakkerij aan zijn stiefzoon Jan Barentsz Krommenie. In 1713 verkoopt Sijbrich (ofZijbrigh) Pieters, vrouw en erfgename van Joost Kruijff, aan Trijn Pieters Sijpheer het oude Rembrantszhuis. Deze verkoopt het meteen weer aan Jan Barentsz Crommenie. Het wordt dan eenvoudigweg toegevoegd aan de bakkerij annex boerderij van de Crommenies. Als de hele boel in 1756 voor de minderjarige erfgenamen van Dirck Crommenie verkocht wordt aan Dirk en Jan Mol uit Egmond aan de Hoeff wordt er gesproken over een huijs, erve, wagenhuijs, luijf en zaagselhoek zijnde een broodbakkerij met enige gereedschappen plus een huijs, erve en twee boeden beoosten 't voorgaande, belend Cornelis Jansz. Eessen ten oosten. Het laatstgenoemde huis was van Dirck R.ernbrantsz en werd waar- -20- Literatuur o.a. Hans Sakkers en Johan den Hollander Luchtwachttorens in Nederland'. Met dank aan H. Glas (gemeente), J.A. Hosmus en K. Swaag. Jan Keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2002 | | pagina 22