Monumenten Nadat het Korps Luchtwachtdienst in 1964 werd opgeheven omdat het straaljagertijd perk inmiddels was aangebroken is een klein aantal torens nog door de BB (Bescherming Burgerbevolking) gebruikt om eventuele atoombominslagen te lokali seren. In 1980 werd ook hiermee gestopt. Het rijk was uiteraard genegen de afbraakkosten te vergoeden. Waar zijn nog torens bewaard gebleven? In vaak wat afgelegen gebieden waar men zich kennelijk minder stoorde aan onnutte bouwsels en eigenlijk vooral in grensstreken zoals bijvoorbeeld bij Oud-Schoonebeek in Drente en Groesbeek (met geel-groene camouflagekleur) in Gelderland. De torens van Oud-Schoonebeek en Linne (L) zijn inmiddels provinciale monumenten en Bladel (NB) een gemeentelijk monument. De laatste is overgenomen van een particulier die er heel veel moeite mee had dat de klimop verwijderd werd 'die de lelijkheid van het bouwwerk zo mooi bedekte'. Wat dat betreft is het aardig om te vermelden dat men in Zeeland bij de bouw van de torens serieus heeft overwogen er maar plantenbakken aan te hangen. De torens van Rossum (Gld) en Strijensas zijn rijksmonument o.a. omdat ze op oude beschermde verdedigingswerken zijn gebouwd. Gek genoeg is de relatief jonge leeftijd van de torens (minder dan 50 jaar) een wette lijke belemmering om voor bescherming door het rijk in aanmerking te komen. Gemeenten en provincies kennen deze beperking niet. Overigens doet het voor Niedorp hier niet meer ter zake, want onze luchtwachttoren is allang ter ziele. Discussies over mooi en lelijk hoeven dus ook geen enkele rol meer te spelen. Of het beschermde dorpsgezicht van Barsingerhorn enigszins lijdt onder dit verlies? Nee natuurlijk, de toren stond er volledig buiten. -18- Instructieboeken voor de luchtwachter (eigendom v.d familie Mandemaker)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2002 | | pagina 20