-27- Arie Tergant, "papierknipper uit Winkel" Sinds enkele jaren wordt men zich weer bewust van de waarde die oude ambachten aan deze tijd geven. De zorgvuldigheid en de liefde voor het vak dwingt bewondering af. De rust en de tijd waarmee de vakman van vroeger werkte doet de huidige mens soms verlangen naar toen, het is niet voor niets dat oude-ambachtmarkten zoveel bezoekers trekken maar men moet niet uit het oog verliezen dat men gewoon werkte voor zijn brood. Toen ik in 1978 een cursus papier knippen ging volgen had ik geen idee van het hoe en het wat. In het begin gehinderd door het idee van kleuterschoolwerk, heeft het zich ontwikkeld tot een ware uitdaging om met beperkte middelen als schaar en papier tot iets moois te komen. Nu na 24 jaar is het voor mij een heerlijke hobby geworden. Gegrepen door deze hobby ben ik mij gaan verdiepen in de geschiedenis van de papierknipkunst. De knip-en snijkunst bleek al heel oud te zijn. In China, waar het papier in 105 na Christus is uitgevonden, werd het al toegepast op de met oliepapier bespannen wanden. En was het niet aardig om deze wanden te versieren met uitgeknipte vormen? Uit China zijn ook de oudste papierknipsels bekend. Deze zijn bij archeologische opgravingen in 1959 als grafvondsten gevonden. Deze knipsels worden gedateerd uit de tijd van 514 en 551 n.C. De daar gevonden stukken zijn gevouwen papierknipsels met geometrische figuren. De eerste bekende Chinees die papierfiguren maakte om daarmee bij het lentefeest zijn haarknot te versieren, was Chin Wu die in de 13e eeuw leefde. En zo zijn, vermoedt men, knipsels en de techniek om te knippen, met de handelsroutes (zijde) verspreid naar West Europa. In de 17e en 18e eeuw ontwikkelde Holland zich tot een centrum van zogenaamd wit knipwerk, knipsels uit wit papier, zo fijn als kant. O.a. door Anna Maria Schuurman, door Marijke Harten - Doorn Knipsel toegeschreven aan Arie Tergant, ge maakt in de jaren 1811- 1818. De tekst luidt: "Jacob Bobeldijk, Onder- wyser Der Jeugd". Jakob Bobeldijk, was een zoon van Arien Bobeldijk en diens eerste vrouw Antje Akkerman. Zowel Jakob als zijn vader Arien waren onderwijzer. Coll. Purmerends Museum. (Foto, H. Koelman)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2002 | | pagina 29