Schilder eisjihiiier. 11 NiEUWl STALEH. J. KEETMAN Jr. -14- Herinnering Nieuwe Niedorp. Ontvangen In het laatste mededelingenblad van Historisch Niedorp stond een opsomming van de midden stand in Nieuwe Niedorp. Bij het lezen van dit artikel kwamen er wat herinneringen bij me boven, deels persoonlijk, deels uit overlevering. Jan Keetman, schilder aan de Laagzij, ook binnen onze familie bekend als 'de donkere luchte vurver\ was mijn oudoom. Jan was geboren op 27 februari 1882 in West woud als zoon van de winkelier Jan Keetman en Trijntje Ham. Hij trouwde op 28 januari 1906 in de Wieringerwaard met Geertje Oudendijk, een zuster van mijn opa. Tante Geert heb ik niet persoonlijk gekend, ome Jan des te beter omdat hij zo oud is geworden. Na het overlijden van zijn vrouw in 1955 trok hij in bij zijn dochter Trien in Enkhuizen. Trien, al vroeg weduwe geworden van de smid Gerrit Schild, had haar oude beroep van onderwijzeres weer opgepakt. Samen met vader Jan Keetman heeft zij nog prachtige jaren gehad aan de Westerstraat in Enkhuizen. Vele buitenlandse reizen hebben zij gemaakt. Toen ik 10 jaar was heb ik ze beiden goed leren kennen tijdens een logeerpartij. Opvallend aan ome Jan vond ik dat hij zo verschrikkelijk onduidelijk praatte. Al zat je, bij wijze van spreken, in zijn mond te schoenlappen je moest soms raden wat hij zei. Na verloop van tijd raakte je overigens hieraan wel wat gewend, vooral tijdens de lange wandelingen die ik toen met hem maakte door de binnenstad van Enkhuizen. Ome Jan, met een wandelstok (meer voor de sier), fier rechtop lopend en iedereen groetend. Jan Keetman overleed op 5 augustus 1975 op 93-jarige leeftijd. Ik heb ome Jan ervaren als een hartelijke man en ben blij dat ik hem gekend heb. Trien Schild-Keetman woont nog steeds in Westerstaete in Enkhuizen op een steenworp afstand van haar vroegere huis. Evenals haar vader is zij kras tot op hoge leeftijd. Mijn vader Jan Oudendijk vertelde vaak over logeerpartijen bij ome Jan en tante Geert op Nierep. De familie Keetman was toen bevriend met Sanders de bierbottelaar. Mijn vader (van 1914) mocht dan als kleine jongen op de bierwagen mee als Sanders zijn ronde deed, die zich uitstrekte tot Aartswoud. Hier werd vaak aan de Zuiderzeedijk even gepauzeerd en naar alikruiken gezocht. Een aardige anekdote in dit verband is de volgende, 's Morgens was een buurvrouw aan de Laagzij compleet in paniek binnengekomen omdat 'de hond de broeder verskeurd had'. Later die ochtend mocht kleine Jan weer met Sanders mee op de bierwagen. Eén van zijn klanten was het klooster dat toen nog door monniken werd door Cor Oudendijk

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2002 | | pagina 16