Van kleingoed tot onroerend goed Wat voor conclusies kunnen we hieruit trekken? In de eerste plaats natuurlijk dat er ontzettend veel kleingoed aanwezig blijkt. Wat dat betreft lijkt zo'n huishouden toch al behoorlijk op 't onze... Alleen is het aantal koperen en tinnen voorwerpen en duur Delfts aardewerk bij de familie De Leeuw waarschijnlijk van een iets andere orde. De fijne stoelen in de zogenaamde houten kamer en de slaapkamer zijn ook tamelijk veelzeggend. En niet te vergeten zo'n rood scharlaken mantel in de beddenkast. Het buitenhuis zelf valt met onze gegevens uiteraard niet echt te reconstrueren. Beneden treffen we een kamer met bedstee, een eetkeuken met bedstee, een kook- keuken, een vatenhuis, een portaal, een trapkamertje en een dorsruimte. Kamers en andere ruimten van de pachter worden hier logischerwijs niet of nauwelijks genoemd. Boven bevinden zich tenminste een portaal en een slaapkamer met bedstee. En dan is er nog sprake van een vliering. De toren wordt al helemaal niet genoemd, waarschijn lijk omdat er zich helemaal geen voorwerpen in bevinden. Wat betreft eventuele kelderruimten tasten we volledig in het duister. De galerij is trouwens ook een tamelijk raadselachtige aangelegenheid. De daar aan wezige notenhouten stoelen en een schilderij maken het haast onmogelijk om aan een (halfopen ruimte te denken, iets met pilaren, zoals we dat bijvoorbeeld kennen bij het Hofje van Splinter, vlak bij de Grote Kerk in Alkmaar. Mogelijk is deze stroopkan, 2 dito kannen 5 schuttels, 1 braadpan met zijn deksel, 2 melkpotten, 1 dito kleiner, 1 komfoor, 1 gatenkom, 4 braadpannen, 1 pot v.e. stilletje, 5 stoven, 2 ijzeren 1 bollebuisjespan (poffertjespan), 2 koperen theeketels, 2 dito ketels met driepoten, 1 dito zonder poten, 2 blikken zalmbraders, 1 rode koperen schenkketel, 1 geelkoperen aker, 1 dito dik koekspannetje, 1 dito bedpan, 2 dito grote ringen, 1 dito tang, 1 dito asbezem, 1 dito kleiner, 1 dito setter 1 dito kannetje, 1 paar dito schalen, 1 dito klein tangetje, 1 dito dikkekoekspan met zijn deksel, 1 dito koffiekan, 1 dito schenkketel met zijn komfoor, 1 dito peperstrooier, 1 dito snuiter (kaarsenpit-schaar), 2 dompertjes (kaarsendovers) met 1 zuinigje (kokertje op een blaker om eindjes kaars op af te branden), 1 strijkijzer, 1 vijzel met zijn stamper. Tin in dezelfde kast: 1 schotel met zijn doorslag (gatenplateel, soort plat vergiet), 16 tafelborden, 6 teljoren (ook soort tafelborden), 1 schenkblaadje, 2 waterpotten, 1 viskom met zijn doorslag, 2 grotere teljoren, 5 schotels, 1 bierkan, 1 dito wat kleiner, 2 brandewijnkoppen, 1 trechter, een zoutvat, 1 trekpot (om bijv. thee te trekken), 7 lepels, 1 vork, 1 mengspatel, 1 olie en azijnstelletje met twee glazen flesjes. Blik: 1 blikken karntje, 1 dito zalmbrader, 2 setters (onderzetters?), 1 zoutvaatje, 1 peperdoos, 1 worstenstopper, 1 dekseltje, 1 hakmes, 1 rooster v.e. strijkijzer. Houtwaren: 4 kaaskopjes, 2 kaasertjes met een 'melkmaat' melknap met een teems (zeef), 1 melknap, 1 dito maatje, 1 karntje met zijn lid en stok, 2 houten vaatjes met een dito doos, 1 stremselvat en een koekrolder (deegroller). In de slaapkamer: 16 notenhouten stoelen met hoge ruggen, 1 dito kleinere, glad, 2 wagenkussens, 8 rode stoelkussens met twee witte kleden, 1 eiken latafel met een naailaadje, een klein stoffertje en een matje, 1 kapstok, 4 schilderijen, 1 spiegel, 1 vierpotige tafel, 2 bedbankjes, 1 klerenpers, 1 klerenstok. In de bedstee op de slaapkamer: Een eiken lessenaar en een schilderij. In de beddenkast: een bed in de bovenste beddenkast. Onder in deze kast: een naaikussen in een sloop. 1 watten deken, 1 groene wollen dito, 1 witte wollen dito, 1 rood scharlaken mantel, 1 bed en peluw, 1 wollen deken in een sloop, 6 lendenkussentjes, 2 stukjes linnen, 6 hoofdkussens, 1 groene deken, 1 witte wollen dito, 6 stoelmatrassen (losse zittingen) en verder nog in 't achtereind 2 schragen met borden. Aldus op 1 oktober 1776 geïnventariseerd door Jan Koog, secretaris van Nieuwe Niedorp in aanwezigheid van Pieter Stroomer. (de puntjes geven slechte leesbaarheid aan, de vraagtekens spreken voor zich)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2002 | | pagina 13