In Zijdewind zijn inmiddels enkele panden verrezen die het dorpje duidelijk verrijken. Ik noem hier de boerderij nr. 26 met daarachter de wel zeer opvallende grote schuur! Vervolgens nummer 119 (met een ongewone oplossing voor het dorsdeurenprobleem). En dan niet te vergeten het fraaie beeldbepalende herenhuis nummer 62. Barsingerhorn mag trouwens ook wel eens genoemd worden. Zo tussen het oude raadhuis en de Leekerweg vraagt nummer 184 om onze aandacht met o.a. een nieuwe indrukwekkende trapgevel. Aan de Langereis zou ik willen wijzen op nummer 46. Het misstaat niet bij dit prachti ge water, dat - hoe ongelofelijk het ook mag klinken - in het verleden toch met dem ping bedreigd werd. Dat er straks een landhuis mag verrijzen aan de Winkeler kant, met de voorname uitstraling van Oudhollandse bouwkunst, lijkt mij geen slechte zaak. Zulke bouwwerken passen, naar mijn mening, zeker in ons landschap en ze pasten er vroeger ook in. (Ik wil wat dit betreft o.a. verwijzen naar mijn artikel 'Van panhuis tot torenhuis', en dan speciaal naar deel 2 dat volgend voorjaar zal verschijnen). Aan de slingerende Westerweg is het witte huisje gesloopt dat zo helemaal bij die omgeving hoorde. Er is iets nieuws verrezen dat ongetwijfeld meer woongenot zal opleveren. Maar landschappelijk is er helaas toch weer een verlies te noteren. Bijna aan het eind van de Dorpsweg in Winkel, onder nr. 193, is een splinternieuwe West-Friese woonboerderij neergezet, die absoluut een aanwinst voor het dorp bete kent. Een aansprekende variant op een oude bekende bouwstijl! -7- De nieuwe West-Friese woonboerderij in Winkel

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2001 | | pagina 9