Zadelmakers. Hiervan staan er zowaar twee van in het boek. A. Peereboom, Cl02. Tel. 13 en Gerrit Wit Gzn. op D41. Arie Peereboom, met later zijn zoon Hillebrand met de medewerkers Bijkersma en Toepoel waren bekend om onder meer hun mooie rijzadels en fijn tuigwerk. Zelfs in het buitenland werden hun producten verkocht. Onder andere het bekende Zwitserse circus Knie was een afnemer. Vergeleken bij Oude Niedorp was er in Nieuwe Niedorp veel meer nering en bedrijvigheid. Toch gingen (moesten) er velen in de werkverschaffing, een instituut onstaan in de tijd van de "aanpassingsminister" Hendrikus Colijn, die predikte dat de broekriem maar moest worden aangehaald. De belasting vroeg wel 2,50 voor je fiets in de vorm van een koperen plaatje datje het beste in een houdertje om je stuur kon doen, want toen al werd er wel eens wat "geleend". Maar mensen in de werkverschaffing kregen een gratis exemplaar met daarin een rond gat, zoals vermeld in mijn eerdere artikel. Er werd door de politie stevig gecontroleerd op het bij je hebben van dat belasting plaatje, alsmede op andere zondes die je als fietser kon begaan, zoals het bij donker zonder licht rijden, geen hand uitsteken bij het veranderen van richting en geen bel aan je fiets hebben. Ik kan u verzekeren dat in mijn tijd de politiemannen Strijder en vooral Bruinis hun best deden! Ook al omdat grote misdrijven zoals berovingen en moorden bijna niet voorkwamen. Pas in de jaren '38 en '39 begon het te veranderen. Door het uitbreken van het oorlogsgeweld in 1940 ontstond er, ook in de Niedorpen, naast de normale economie tevens een zwarte economie, waardoor het op een niet te verklaren wijze voor menigeen beter werd. Verder is deze adressenlijst leuk voor oude Nieruppers om bij te mijmeren maar heden onbruikbaar. Pak de Gele Gids maar! Jaap N. Blokker, Bergen -20- Coöperatieve Aankoopvereniging en malerij "De Toekomst" aan de Schulpweg te Nieuwe Niedorp. Op deze plaats staan nu woningen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2001 | | pagina 22