-19- Manufacturen (handel). Die waren er ook genoeg. Eerst de Fa. E. Brouwer en Zn., Dorpsstraat 32, dan J. Keuken, C70 en Jb. Kind op Terdiek B22, die geen winkel had, maar naast zijn scheeractiviteiten ook met zijn handel in een zwart lakdoeken kleed, als "poepezak", op een transportfiets naar zijn klanten ging. Ook Gert Keuken bezocht op die manier zijn klanten. Vervolgens nog Siemetje Pluister, Hoogzijde 13, een mevrouw die per A-Fordje naar haar klanten ging en P. v. Twuiver, Moerbeek 3. Als laatste de fa. J. Strijbis (D. v. Leijen), Tel. 16, die ook als enige onder de rubriek Meubelen voorkomt. Metselaars waren J. Lodder, Hoogzijde 33 en Cornelis Rutsen Jz., B10. Radio artikelen en Radio-onderneming. Respectievelijk H.L.M. Vrede, Laagzijde 42 en K.P.M. Coops, die het radiodistributienet exploiteerde. Dat was toen nog bovengronds met veel palen. In Rijwielen deden K.P.H. Coops, Hoogzijde 61. Tel. 11, J. de Geus, B4, J. Peereboom, Cl 10. Tel. 8, C. Strijbis, D96, K. Toornstra, C22, R.J.L.C. Vermeulen, Hoogzijde 68 en H.L.M. Vrede, Laagzijde 43. Schilders waren C. Joffer, Hoogzijde 103, J. Keetman, Laagzijde 90, die wel eens "de barre luchtenschilder" werd genoemd, G. Modder, Langereis 31, M. Olij, C37 en G. Rezelman, Laagzijde 80. Onder de rubriek Schippers stonden Aafje v.d. Molen, 114 en W. Wout, Dorpsstraat 43. Zie verder bij Beurtvaartdiensten. Schoenen verkochten en maakten Corn. Dekker, Dorpsstraat 88 en wed. P. Dekker op nr. 56. Slagers waren Jan le Clerq op 65, W. Langedijk, Hoogzijde 63 en R. v. Zoonen, C63. Smeden waren K.P.H. Coops, H. de Geus, K. Toornstra en R.J.L.C. Vermeulen, allen ook genoemd onder de rubriek rijwielen. Tabak, Sigaren, enz. kon je toen kopen bij P. Bakker, A64, Sj. de Boer, Dorpsstraat 124, Jb. Blokker, Hoogzijde 64, T. de Jong, Hoogzijde 91, A. Prins, Dorpsstraat 12, R. Rougoor op D54 en J. Rutsen op C41. Timmerlieden waren P. Bakker, A64, J. Dekker, Laagzijde 76a, J. Faus, Laagzijde 59, Tel. 24, Jb. de Graaf, Moerbeek 15, P. Groot, 't Veld 48, Gebr. De Heer, Dorpsstraat D73, Ph. Komen, C27, J. v.d. Molen, Moerbeek 17 en K. Lodder, B3. (Later P. Swager.) Onder Veehandel staat alleen J. Langereis op D62 vermeld, die ook wel "Jaap met de rose billetjes" werd genoemd. Waarom is mij niet duidelijk. Kennelijk was de naam afkomstig van de markt. Voorschotbanken. Coöp. Boerenleenbank Nieuwe Niedorp, Dorpsstraat Cl00. Tel 25. Deze bank werd beheerd door Siemon G. Wit en was toen nog de enige bank. Een eerdere bank onder beheer van Hark Schoorl werd in 1932 overvallen hetgeen een hoop consternatie gaf in het dorp. Vrachtrijders. Er was kennelijk in die dagen heel wat te versjouwen op het dorp. Er waren er vijf. D. Jonker, Dorpsstraat 56. Tel. 17, P. Kooij, Dorpsstraat 13, F. Krap, Winkelerweg 6, W. Leegwater, 't Veld 32 en S. Modder op A31 aan de Langereis. Wagenmakers. Hier was er maar één van. De wed. A. Houtkooper, Dorpsstraat 47. Het bedrijf werd later gevoerd door Piet Houtkooper, die na overdracht van de zaak technisch ambtenaar bij de gemeente werd.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2001 | | pagina 21