Deze beide laatsten werden volgens Thea in de wandeling ook wel Kwik en Kwak genoemd. Deze mannen heb ik niet anders gekend dan als lopende achter een tweewielig voertuig met grote houten wielen, al of niet geladen met planken en balken. Bij Assurantie Mijen staan de Eerste Onderlinge Brandverz. Mij. van Rundvee en Paarden "Ceres" van J.B. Wilken op D 85 en S.G. Wit Assurantiën, zonder nader adres maar wel met Tel. 10. Onder Autodiensten staat ene C. Beers, Hoogzijde 118, Tel. 29 en J.B. Wilken, D 85., Tel. 14. Van deze beide autodiensten, hetzij met bus of met vrachtauto heb ik nooit geweten. Wie wel? Het adres van C. Beers zou op de hoogte zijn waar nu Milo Smak is gevestigd. Misschien is het boek in de war met Winkel? Wie het weet mag het zeggen. Dat de gegevens met een korreltje zout moeten worden genomen zien we onder Autogarages, waar W.C. van Rossum, Dorpsstraat 10. Tel. 23 wordt vermeid. Zijn hoofdbedrijf was electrotechnisch installateur en als enige werd hij dan ook zodanig vermeld. Wel was voor zijn zaak een Texaco-, later Esso-benzinepomp aanwezig. Er werd in die dagen kennelijk nog maar weinig voor derden gerepareerd aan auto's, maar wel verhuurd. Onder autoverhuurinrichtingen zien we C. Groot, Schulpweg 128. Tel. 20, H.J. Kossen, C 72. Tel. 15, (Café de Roode Eenhoorn), W. Leegwater, 't Veld 32 en J. Peereboom, C10. Tel 8. Bij al deze verhuuradressen kon je alleen huren met chauffeur, dus zouden we het nu taxibedrijven noemen. Behalve Cor Groot hadden al deze bedrijfjes de autoverhuur erbij. Hendrik Kossen beheerde een café, Willem Leegwater was tevens vrachtrijder en Jan Peereboom had toen al wel een garagebedrijf met verkoop van auto's en een Shell-pomp in de berm van de Voorsloot. Aan Bakkers was er geen gebrek. Jan Boon woonde aan de Laagzijde 88. Paul Schekkerman staat op nr. 66 genoteerd, wat volgens mij ook Laagzijde moet zijn. Later kwam Piet Compas vanaf Terdiek 24 in het pand. Piet Visser op Hoogzijde 71, bakte volgens Thea de allerlekkerste jodenkoeken, maar heeft tot teleurstelling van velen het recept meegenomen in zijn graf. Cor Wit, in bakkerij "de Ster"bakte op Cl5. Met zijn stoïcijns optreden bakte hij het ook wel eens bruin. Daarover doen ook nu nog wel de nodige verhalen de ronde. Hij was ook bekend om zijn lekkere spauwers. Op het adres Moerbeek 12 bakte bakker M.J. Wijn en op Terdiek 24 was Alb. Klerk gevestigd. Toen hij eens voor de rechtbank moest verschijnen betitelde een verslaggever hem als de man met peenkleurig haar. In de scheerwinkel van Japie Kind grapten ze meteen: "zijn voorganger heette Kromheer, nu hebben we Peenheer!" Het bakkerijtje wisselde namelijk nogal eens van eigenaar. Na Peenheer kwam Piet Compas erin die door hard werken zichzelf later in staat stelde om de bakkerij van Schekkerman over te nemen. Onder Behangers en Stoffeerders was alleen de Fa. Evert Brouwer Zn. actief. Deze firma was gevestigd op Dorpsstraat 32. Bij Beurtvaartdiensten staan J.D. Floor op C31, dus naast Evert Brouwer, waar ook zijn schuit in de Voorsloot lag en N. Davidson op Hoogzijde 107. -16-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2001 | | pagina 18