wachten op trekpaarden of mensen die hen over de ondiepten konden trekken. Er werd ook gebruik gemaakt van zogenaamde lichters, kleinere schuitjes die lading konden overnemen. Een schipper uit Nieuwe Niedorp moest het beleven, dat zijn lading wijn en azijn uit Amsterdam eenvoudig in beslag werd genomen ondanks dat zijn accijnspapieren dik in orde waren. Een deel van de wijn werd maar meteen op de kade soldaat gemaakt. De Alkmaarders zagen er trouwens ook geen been in om af en toe hun eigen bier in Haarlemse fusten over te hevelen. Het Haarlems bier was namelijk nogal geliefd. Voor de Staten verklaarden onze AJkmaarse vrienden dat alle ondiepten al van heel vroeger dateerden en dat men maar geen grotere boten had moeten bouwen. Het was dus gewoon eigen schuld dikke bult van die West-Friezen. Vele tientallen jaren wist de trotse stad die in 1573 de belegerende Spanjaarden zo voorbeeldig van zich afhad geschud de voorbijvaart te hinderen. Met alle mogelijke loze toezeggingen en smoezen. Pas in 1668, hetzelfde jaar dat het hele West-Friese platteland opstond tegen de eindeloze frustratie van de dorpsneringen, werd de Nieuwe Vaart van de Alkmaarders eindelijk uitgediept. Intussen had Alkmaar als marktstad Hoorn achter zich gelaten, om over Enkhuizen en Medemblik maar te zwijgen. Jan Keuken -22- Een oude kwakel (kakelepost) over de voorsloot van Nieuwe Niedorp ter hoogte van nr. 88. Lit. vnl. D. Aten Als het gewelt comt...

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2001 | | pagina 24