De merkwaardige wijzerplaten van de Nieuwe Niedorper toren Onlangs wees Jans van der Bijl mij op het feit dat er iets heel eigenaardigs aan de hand was met die hoog boven alles uit stekende wijzerplaten. Iets wat waarschijnlijk maar weinigen is opgevallen. Mensen kijken nu eenmaal zeer globaal naar een klok en of er nu alleen stippen staan of Romeinse cijfers doet er eigenlijk weinig toe. Men kijkt doelgericht. De stand van de wijzers geeft al direct aan hoe laat het is. De Romeinse cijfers leveren bovendien een tamelijk warrig beeld en moeten worden geïnterpreteerd, een beetje uitgerekend. Zie je de Romeinse getallen dan ook nog eens min of meer op hun kop zoals bij de meeste klokken onderaan het geval is - ze moeten vanuit het midden worden bekeken - dan leest dat natuurlijk nog een stuk lastiger. Vandaar. Je moet er in Nieuwe Niedorp al haast tegenover wonen om de rariteiten op de wijzer platen te ontdekken. Nou dat doet Jans van der Bijl dan ook. Al jaren. Over de IIII kunnen we zeggen dat deze variant op de IV al vanaf de XVe eeuw op wijzerplaten wordt gebruikt en dat deed men in verband met een zekere evenwichtig heid. Aldus de Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk. Maar de V staat op de Niedorper wijzerplaten bij de VI, de VII en de VIII gewoon verkeerd om (en in feite ook bij de V zelf). Daar komen we echt niet onderuit. Zes uur slaan en toch een Romeinse IV aanwijzen - en dat twee uur na de IIII - waar vind je zoiets? Misschien moeten we het maar zo houden. Is 't eigenlijk wel komisch. -18- door Jan Keuken. De toren te Nieuwe Niedorp met de merkwaardige wijzerplaten.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2000 | | pagina 20