3 De Niedorper Kolonisten Anno 1912 en nu in 1999 De Kolonie aan de Westerweg, 't Veld Mijn nieuwsgierigheid en bewondering gaat uit naar bijzondere mensen met een weeffoutje. Het moet altijd een tikje onwaarschijnlijk zijn. Aan menig mens is niets zo echt als zijn masker. De herinneringen van Ariën Pijper daaromtrent: Mijn geboortehuis stond aan de Ooijevaarsweg C2, later huisnummer B321. In 1973 werd het huis afgebroken. Nu is er het viaduct nabij het klooster. Ik ben daar op 24-08-1927 achterstevoren ter wereld gekomen. Volgens mijn moeder Maartje Vroegop, kantje boord. Ik redde het door een paar fikse tikken op mijn kont van de toenmalige Niedorper dokter Maats. Ik kan mij nu nog steeds herinneren wat een bijzondere jeugd ik aan de Ooijevaarsweg en op de openbare lagere school heb mogen meemaken. De juffen Bloemendaal en Ali Visser, de meesters Stenneberg en Wessels, ik heb ze nog op mijn netvlies evenals bijna alle Niedorpers in die tijdsperiode van 1935 t/m 1945. In het bijzonder mijn buurman Arpad Moldovan en zijn levenspartner Griet Meisner (een koninklijke vrouw), en haar dochter Katuscha Kamper ("Toets" voor hen die haar goed kenden), geboren op 31-05-1919 in de "Kolonie". Het zijn vooral de jaren vanaf 1940 tot 1945 geweest dat ik met deze wel zeer "aparte" mensen een zeer hechte vertrouwensrelatie heb gekregen. Bijna elke dag waren zij bij ons op de boerderij om melk en eieren te halen (mits er geen haan bij de kippen liep). Arpad en zijn partner Griet waren streng vegetarisch, knoflook en paprika stonden elke dag op tafel. Moldovan en mijn ouders hebben ook samen de Telegraaf gelezen. Mijn vader ging met het paard voor de "Tilbury", met Moldovan naar omliggende dorpen om Westfriese families te portretteren. Griet Meisner behoorde met haar man Christiaan Kamper tot de toenmalige "Kolonie bewoners" in 1912. Uit dit echtpaar werd op 17-09-1913 een zoon, genaamd Dimitri Kamper geboren en op 31-05-1919 volgde Katuscha Kamper. Christiaan Kamper volgde een cursus Esperanto, (ook de "rooie" Nieuwe Niedorper, Ds Schermerhorn behoorde tot de cursisten), wat ertoe heeft geleid dat hij op het Esperantisten-congres van 1921 te Praag ambtenaar Arpad Moldovan heeft ontmoet. Deze ontmoeting had tot gevolg dat Moldovan mee ging naar de Niedorper Kolonie en aldaar een foto-atelier begon. Een jaloerse minnaar? Is het naijver, liefde, jaloezie, nijd geweest?

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2000 | | pagina 5